Rodzaje aparatów ortodontycznych

Materiał partnera
2019-10-04

Wygląd jest bardzo ważną rzeczą dla każdego człowieka. Duży wpływ na wizerunek człowieka pod tym względem mają zęby. Każdy z nas marzy o ładnych, białych, prostych zębach, jednakże nie każdy takie posiada. Rozwiązaniem dla osób borykających się z problemem skrzywionych zębów są aparaty ortodontyczne. Jakie rodzaje aparatów na zęby są dostępne na rynku oraz jak one działają i jak dbać o higienę?

Ruchome aparaty ortodontyczne

Aparaty ortodontyczne można podzielić na kilka grup, w zależności od ich budowy, przeznaczenia, a także sposobu noszenia. Pierwszą grupą są aparaty ortodontyczne ruchome. Jak sama nazwa wskazuje, aparaty te nie są przytwierdzane do zębów na stałe. Taki aparat na zęby może być ściągany i zakładany w dowolnej chwili. Lekarze ortodonci, jak np. Ortodonta Małgorzata Łysiak-Seichter zazwyczaj stosują indywidualne zalecenia, co do czasu noszenia takiego aparatu.

Należy mieć jednak na uwadze to, że ruchome aparaty ortodontyczne nie sprawdzają się we wszystkich przypadkach. Najczęściej wykorzystuje się je w trakcie leczenia ortodontycznego dzieci, szczególnie gdy posiadają one jeszcze zęby mleczne. Zdarzają się również przypadki, gdy taki typ aparatu na zęby stosowany jest u osób dorosłych, aczkolwiek ze względu na ich słabsze działanie, nie można ich stosować w przypadku poważnych wad zgryzu. Gdy pacjent z poważną wadą zgryzu nie może nosić innego rodzaju aparatu, wówczas podejmuje się próby leczenia aparatem ruchomym, jednakże nie będzie ono miało takich efektów, jak w przypadku wykorzystania aparatu stałego.

Stałe aparaty ortodontyczne i ich rodzaje

Kolejnym rodzajem aparatów ortodontycznych są aparaty stałe. W przeciwieństwie do ruchomych aparatów, są one na stałe mocowane do zębów, przez co nie ma możliwości zdejmowania ich. Stałe aparaty ortodontyczne wykorzystywane są do leczenia poważnych wad zgryzu. Należy mieć jednak na uwadze to, że z takiego typu aparatu korzystać mogą jedynie osoby, które posiadają tylko stałe zęby.

Na rynku jest wiele rodzajów tego typu aparatów, których główna różnica między nimi polega na zastosowaniu innego materiału do wykonania zamków. Najbardziej podstawowym typem jest aparat ortodontyczny z zamkiem metalowym. Takie aparaty są najtańsze. Ten typ aparatów jest widoczny na zębach, do czego należy się przyzwyczaić.

Innym typem są aparaty ortodontyczne z zamkami tytanowymi. Takie rozwiązanie jest nieco droższe, a różnica między nimi, a aparatami z zamkami metalowymi polega na tym, że nie zawierają niklu. To sprawia, że mogą z niego korzystać alergicy, ponieważ nie wywołują one reakcji alergicznych.

Dbanie o higienę zębów w trakcie noszenia aparatu

Dbanie o zęby jest bardzo ważne, niezależnie od tego czy nosimy aparat czy nie. Należy pamiętać o tym, że zakładając aparat na zęby, będziemy musieli go nosić przez dość długi czas. To sprawia, że osoba nosząca go musi zapoznać się z podstawowymi zasadami dbania o niego. Dużą wagę należy przywiązać do higieny, ponieważ zaniedbanie tej czynności może źle wpłynąć na efekty leczenia.

Mycie zębów, na których znajduje się aparat powinno być staranne i dokładne. Zaleca się także zakup nowej, odpowiedniej szczoteczki. Szczoteczki przeznaczone do czyszczenia aparatów charakteryzują się specjalnym ukształtowaniem główki i są wykonane z miękkich materiałów, dzięki czemu nie dochodzi do uszkodzenia zamków. Poza tym pacjenci z aparatem ortodontycznym powinni wyposażyć się w nici dentystyczne, które pomogą dotrzeć do trudnodostępnych miejsc aparatu.

Opracowanie artykułu:

Ortodonta Małgorzata Łysiak-Seichter

ul. Kraszewskiego 21/1, 87-100 Toruń kujawsko-pomorskie
www
telefon