Uwielbiamy sięgać po wszelkiego rodzaju suplementy diety i witaminy, co daje nam poczucie, że robimy coś dla swojego zdrowia. Zapominamy jednak przy tym o wielu naturalnych rozwiązaniach, które niejednokrotnie byłyby dla nad korzystniejsze. Jedną z pospolitych roślin, o której zdecydowania powinniśmy mówić więcej, jest rokitnik. Jakie są jego zbawcze działania?

Czym jest rokitnik zwyczajny?

To roślina występująca od Europy po Chiny, głównie na wybrzeżach Morskich. W Polsce spotkamy ją zazwyczaj nad Bałtykiem i w Pieninach. W naszym kraju dziki rokitnik jest pod ochroną, a zrywanie jego owoców jest zabronione. Możemy oczywiście kupić, w sklepach ze zdrową żywnością, ich owoce pochodzące z krzewów uprawnych.

Ten rozgałęziony krzew rośnie bardzo powoli, ale przez lata może osiągnąć nawet 6 metrów wysokości. Jego łodygi są pokryte kolcami, liście wąskie, podłużne, a pod spodem w charakterystycznym srebrnoszarym kolorze. Owoce rokitnika są małe, okrągłe i pomarańczowe, z pestkami.

Jakie ma właściwości rokitnik?

Rokitnik zwyczajny jest rośliną znaną nam już od starożytności. Nic dziwnego, ten krzew ma zbawienne działanie na nasze zdrowie. Wystarczy wspomnieć tutaj, chociażby o tym, że jeśli chodzi o zawartość witaminy C, ustępuje jedynie dzikiej róży. 100 gram jego owoców będzie zawierał od 200 do nawet 1110 miligramów kwasu askorbinowego, a więc zaspokoi nawet 3-krotnie nasze dzienne zapotrzebowanie.

Tak wysoka zawartość witaminy C czyni z rokitnika naszego sprzymierzeńca nie tylko w zwiększaniu naszej odporności, ale także w walce z chorobami takimi jak:

  • choroba wieńcowa (niedokrwienna serca),
  • udar mózgu,
  • zawał serca,
  • brak apetytu,
  • skłonność do występowania siniaków,
  • rozpulchnione i krwawiące dziąsła,
  • trudności w gojeniu się ran,
  • bóle mięśni i stawów.

Pomoże zapobiegać zmianom miażdżycowym, wraz z również obecną w rokitniku witaminą E, obniżając poziom złego cholesterolu, naturalnie będzie też pomocny w walce z tymi wywołanymi niedoborami witaminy C.

Co wyleczy rokitnik?

Poza byciem świetnym źródłem witaminy C rokitnik zawiera również inne użyteczne substancje. Jedną z nich jest potas. Ten makroelement kontroluje pracę mięśni, w tym uderzenia naszego serca, ilość wody w organizmie, pomaga utrzymać prawidłową masę mięśniową i zachować równowagę kwasowo-zasadową. Powinny przekonać się do niego osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze.

Sok z rokitnika

Warto sięgać po rokitnik, jednak włączanie jego owoców do naszego codziennego jadłospisu nie jest najwygodniejszym rozwiązaniem. Zamiast tego, można wypić sok z rokitnika. Pomaga on nam w dbaniu o zdrową skórę, która dzięki niemu stanie się gładsza, zapobiega pękaniu naczynek krwionośnych, obniża poziom cholesterolu  i korzystnie wpływa na nasz układ trawienny. Taki sok kupimy w wielu sklepach ze zdrową żywnością. Najlepiej pić go do posiłku, jako samodzielny napój, albo jako element różnych smoothies.

Olej z rokitnika

Podobne działania do soku, ma olej z rokitnika. Również świetnie działa na cerę i układ trawienny, jest jednak bardziej uniwersalny, bo stosować możemy go zarówno zewnętrznie (na skórę właśnie) i dodając go do potraw. To wygodne rozwiązanie dla tych, którzy chcą skorzystać z dobroczynnych właściwości rokitnika, ale którym jego smak nie przypadł do gustu.