Wada zgryzu to problem, którego nie należy bagatelizować. Po dokładnych badaniach przeprowadzonych przez stomatologa najczęściej wybieraną metodą leczenia jest założenie specjalnego aparatu ortodontycznego. Takie rozwiązanie zapewnia doskonałe rezultaty, jednak niezbędne jest dopasowanie aparatu zarówno do konkretnych wad zgryzu, jak i preferencji pacjenta. Czym wyróżniają się zatem poszczególne typy?

Aparat na stałe

Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań przez stomatologów w zakresie korygowania wad zgryzu jest leczenie aparatem ortodontycznym stałym. Takie rozwiązanie oznacza konieczność noszenia aparatu przez dłuższy czas, co jednak pozwala uzyskać satysfakcjonujące rezultaty i całkowicie wyeliminować problemy ze zgryzem. Stały aparat ortodontyczny składa się przede wszystkim z zamków, które można dopasować spośród wielu dostępnych modeli. Często wybierane zamki metalowe są trwałe, ale też wygodne.

Dla pacjentów ceniących sobie estetykę na najwyższym poziomie polecane są zamki rodowane. Atrakcyjny, śnieżnobiały kolor w połączeniu z wytrzymałością modelu metalowego sprawia, że pokryte rodem zamki są coraz chętniej wybierane przy leczeniu ortodontycznym aparatem stałym. Należy też wspomnieć o zamkach antyalergicznych, dzięki czemu nawet przy reakcjach uczuleniowych można zastosować taki typ leczenia wady zgryzu. Typ zamka oraz aparatu trzeba zawsze dobrać w ramach konsultacji z dentystą. W tym celu warto skorzystać z usług dobrego gabinetu stomatologicznego, jakim jest DentArt. Jakie jeszcze rodzaje aparatów ortodontycznych są w stanie zaproponować pacjentom specjaliści?

Szeroki wybór i wiele możliwości

W przypadku aparatów ortodontycznych ich personalizacja może obejmować także ligatury. Określane nierzadko jako gumki ortodontyczne można niemal dowolnie konfigurować pod względem ich koloru. Dzięki temu aparat wygląda nietuzinkowo, co cieszy się szczególnie zainteresowaniem młodszych pacjentów. Warto również zwrócić uwagę na poszczególne rodzaje aparatów stałych: lingwalne czy samoligaturujące. Pierwszy typ zapewnia wysoką estetykę – zamki klejone są bowiem od wewnętrznej strony zębów. Z kolei aparaty samoligaturujące są bardziej komfortowe dla pacjenta, redukując ból pojawiający się np. przy regulacji.

Aparaty ortodontyczne nie muszą być jednak zakładane wyłącznie na stałe. Istnieją także modele ruchome, które doskonale sprawdzają się przy stosunkowo niewielkich wadach zgryzu. Występują one najczęściej w formie charakterystycznych nakładek, które można ściągnąć np. na czas spożywania posiłków. Typów aparatów ortodontycznych jest zatem sporo, a ich dopasowanie zależy od indywidualnych czynników związanych z pacjentem. Należy o tym pamiętać i wybrać model rekomendowany przez stomatologa.