Proteza to wyjmowany zamiennik brakujących zębów i otaczających je tkanek. Jedną z popularniejszych typów protez jest proteza częściowa stosowana wtedy, gdy braki obejmują wyłącznie część uzębienia. Sprawdź, dlaczego warto zainwestować w ten rodzaj odbudowy uzębienia i z jakimi korzyściami wiąże się profesjonalnie przeprowadzone leczenie protetyczne.

Protezy częściowe – charakterystyka

Zdejmowana proteza częściowa lub most zwykle składają się z zastępczych zębów przymocowanych do różowej bądź gumowej podstawy z tworzywa sztucznego. Podstawa jest niekiedy zespolona z metalową ramą, która utrzymuje protezę w stabilnym położeniu w jamie ustnej. Protezy częściowe są rekomendowane w przypadku częściowych ubytków w górnej lub dolnej szczęce.
Ich zadaniem nie tylko wypełnienie przestrzeni powstałych wskutek braku zębów, ale też zapobiega zmianie pozycji innych zębów. Wewnętrzne mocowania, przyczepiane do sąsiednich koron, sprawiają, że proteza jest łatwo wyjmowane i ma bardzo naturalny wygląd.

Jakie są zalety ruchomej protezy częściowej?

Zdejmowana proteza częściowa jest powszechnym zamiennikiem brakujących zębów. Pacjenci doceniają szereg korzyści płynących z tego rozwiązania m.in. niskie koszty leczenia stomatologicznego i naturalny wygląd. Protezy częściowe są tańsze niż implanty dentystyczne, a dają równie satysfakcjonujący efekt – precyzyjny profil sprawia, że wyglądają jak naturalne zęby i łatwo zlewają się z pozostałym uzębieniem. Bez względu na to, czy pacjent potrzebuje protezy częściowej górnej, czy dolnej, może liczyć na odbudowę uśmiechu i odzyskać pewność siebie. Protezy częściowe mogą zapobiegać przesuwaniu się naturalnych zębów w przestrzenie utworzone przez ubytki. Co więcej, zapewniają dodatkowe wsparcie dla pozostałych zębów i minimalizują nadmierny nacisk. Mając pełny zestaw zębów, pacjent może znowu normalnie żuć i mówić. To najlepszy i najtańszy sposób na przywrócenie pełnej funkcjonalność uzębienie i jamy ustnej oraz usunięcie wszelkich ograniczeń wynikających z braku zębów.

Z czego wykonane są protezy częściowe?

Protezy częściowe mogą być wykonane z różnych materiałów, w zależności od wymagań pacjenta i budowy zębów. Jednym z częściej wykorzystywanych jest odlew metalowy, który pozwala uzyskać sztywną i trwałą protezą, zapewniając przy tym większą wytrzymałość i stabilność niż pozostałe. Metal, wykorzystywany przez dobre lecznice, takie jak Prywatny Gabinet Stomatologiczny Marzeny Struk, to wysoce kompatybilny stop kobaltowo-chromowy. W odróżnieniu od akrylu jest ultracienki, lekki i nie wywołuje dyskomfortu w czasie noszenia. Akrylowa proteza częściowa jest z kolei stosowana jako przejściowe lub tymczasowe uzupełnienie brakujących zębów. Dlatego warto go wybrać!