Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów, który pozwala nam prawidłowo funkcjonować. Dlatego też dbanie o zdrowie oczu i wykonywanie regularnych badań wzroku powinno być priorytetem dla każdego z nas. W tym artykule przyjrzymy się bliżej optometrycznemu badaniu wzroku w salonie optycznym Ewy Głuch.

W jakich sytuacjach wykonuje się optometryczne badanie wzroku?

Optometryczne badanie wzroku to kompleksowe badanie oka, mające na celu ocenę jakości widzenia oraz wykrycie ewentualnych problemów ze zdrowiem oka. Jest to nieinwazyjny i bezbolesny sposób monitorowania stanu naszego wzroku, który może się przyczynić do wczesnego wykrycia chorób oczu. Pierwsza sytuacja, która może skłonić nas do wykonania optometrycznego badania wzroku, to obserwowanie u siebie objawów, takich jak pogorszenie ostrości widzenia czy trudności w czytaniu drobnych liter. W przypadku dzieci kluczowe jest monitorowanie ich postępów szkolnych oraz zachowania – problemy ze wzrokiem mogą utrudniać naukę i wpływać na ogólny rozwój.

Kolejnym wskazaniem do wykonania optometrycznego badania wzroku jest profilaktyka. Osoby, które pracują przy komputerze przez dłuższy czas lub narażone są na inne czynniki obciążające wzrok, powinny regularnie sprawdzać, czy nie ma u nich zmian w ostrości widzenia. Tym bardziej że w dzisiejszych czasach większość z nas spędza mnóstwo czasu przed ekranami smartfonów czy telewizorów. Ponadto osoby po 40. roku życia są bardziej narażone na rozwój chorób oczu, takich jak zaćma czy jaskra, dlatego powinny poddać się badaniu co najmniej raz na dwa lata.

Jak wygląda optometryczne badanie wzroku?

Optometryczne badanie wzroku składa się z kilku etapów, które mają na celu kompleksową ocenę stanu naszego wzroku oraz zdrowia naszych oczu. Na początku badania optometrysta przeprowadzi wywiad dotyczący naszego stanu zdrowia oraz historii chorób oczu w rodzinie. Następnie przychodzi pora na serię testów, które mają na celu ocenę jakości naszego widzenia. Możemy być poproszeni o odczytanie liter ze specjalnej tablicy czy rozpoznawanie kształtów i kolorów. Optometrysta oceni także naszą zdolność do zmiany ostrości widzenia oraz śledzenia obiektów, które zbliżają się do nas lub oddalają.

Badanie można wykonać w salonie optycznym Ewy Głuch w Końskich. Za pomocą specjalistycznych urządzeń oraz szkieł korekcyjnych, należy dokonać pomiaru błędów refrakcji. Mowa tu między innymi o krótkowzroczności, dalekowzroczności czy też astygmatyzmie. Ostatnim etapem badania jest ocena zdrowia naszych oczu za pomocą biomikroskopu czy aparatu do badania dna oka. Optometrysta sprawdzi, czy nie ma u nas zmian mogących wskazywać na choroby oka, takie jak zaćma, jaskra, czy choroby siatkówki. Optometryczne badanie wzroku to niezwykle ważny element dbania o zdrowie naszych oczu.