czas czytania: 3 min

Skąd się bierze cellulit?

Skąd się bierze cellulit?

Cellulit jest przypadłością, która dotyczy niemal wszystkich kobiet. Lekarze szacują, że zmaga się z nim nawet 90 procent przedstawicielek płci pięknej. I to niezależnie od ich wagi i  wieku. Oznacza to, że problem może dotyczyć zarówno osób bardzo szczupłych i nastolatek, jak i dojrzałych kobiet. W wyniku nierównomiernego rozmieszczenia wody, tkanki tłuszczowej i  produktów przemiany materii powstają obrzęki, które znacząco utrudniają prawidłowe mikrokrążenie krwi i limfy. W rezultacie skóra traci gładkość i pojawiają się na niej charakterystyczne nierówności, które przypominają skórkę pomarańczy.  

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje cellulitu – wodny i tłuszczowy. Cellulit wodny jest  ściśle związany z gospodarką hormonalną organizmu. Gdy dochodzi do zaburzeń hormonalnych  (np. wzrasta poziom estrogenów) zwiększa się przepuszczalność naczyń limfatycznych oraz  krwionośnych. To prowadzi do tego, że płyn fizjologiczny zbiera się w przestrzeni  międzykomórkowej i w rezultacie powoduje obrzęki. W wyniku tego procesu powstaje m.in.  pomarańczowa skórka na udach. Cellulit wodny może się pojawić np. u kobiet w ciąży, podczas  menstruacji, u kobiet w okresie menopauzy, nastolatek, a także u pań, które stosują antykoncepcję  hormonalną. Słowem: wtedy, gdy naturalny rytm hormonalny zostaje zaburzony. W przypadku tego  rodzaju cellulitu nie trzeba przechodzić na specjalistyczną dietę by zredukować wagę. Pomóc mogą masaże i ograniczenie spożywania soli i kawy. Dietetycy radzą także, by pić dużo wody i zwiększyć aktywność fizyczną. Wystarczą regularne spacery lub ćwiczenia o średniej  intensywności. Specjaliści radzą też, by nie nosić zbyt obcisłych ubrań, bo także może przyczynić  się do pojawienia pomarańczowej skorki.  

Inaczej sprawa wygląda w przypadku drugiego rodzaju cellulitu. Cellulit tłuszczowy jest  wiązany z nadwagą, czyli zbyt dużą zawartością tkanki tłuszczowej w organizmie. Zazwyczaj  pojawia się u kobiet, które mają problemy z przemianą materii. By się z nim rozprawić nie wystarczą zwykłe środki. Tu niezbędna będzie ścisła dieta i bardzo regularna aktywność fizyczna. Niezbędna może się okazać konsultacja lekarska, a także regularne zabiegi w gabinecie kosmetycznym. Pomóc mogą też specjalistyczne kremy.

Powstawanie cellulitu nie zależy tylko i wyłącznie od genetycznych predyspozycji. Istnieje  kilka czynników, które w znacznym stopniu przyczyniają się do jego powstawania. Lekarze  alarmują, że jednym z grzechów głównych jest siedzący tryb życia. Osiem godzin spędzonych w  pracy za biurkiem i popołudnia na kanapie przed telewizorem – taka rutyna to prawdziwy sojusznik  cellulitu. Specjaliści podkreślają też, że wpływ na jego powstawianie ma palenie papierosów,  nieregularna dieta i jedzenie wysoko przetworzonej żywności.