Blog Panoramy Firm

Skąd się biorą bóle kręgosłupa?

Materiał partnera
2019-08-22
ból pleców

Ból kręgosłupa potrafi pojawić się nagle i bardzo często nie ustępuje od razu. Z jego powodu cierpi wiele osób, nie zdając sobie sprawy, że mogą łato temu zapobiegać. Zwykle winę wrzuca się na nadwyrężenie oraz przemęczenie organizmu. Przyczyny jednak mogą być różne – od urazu aż po przewlekłe schorzenia. Skąd biorą się bóle kręgosłupa i w jaki sposób można je leczyć?

Przyczyny bólu

Problemy z kręgosłupem bardzo często wynikają z niewłaściwego trybu życia. Zbyt mała ilość ruchu oraz częste siedzenie i leżenie w złej pozycji mogą powodować nieodwracalne zmiany. Duży wpływ na stan kręgów ma ją również schorzenia o podłożu genetycznym i zła dieta.

 

Najczęstsze przyczyny bólu kręgosłupa to przede wszystkim:

 • Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa – powstają w wyniku powolnej i stopniowej degeneracji chrząstek stawowych. Najczęściej w odcinku lędźwiowym i piersiowym.
 • Dyskopatia – bardzo często występuje u osób pracujących przez wiele godzin dziennie przy komputerze. Charakterystyczny objaw to ból, który promieniuje do kończyn dolnych, wymuszając pochyloną postawę.
 • Lumbago – jego powodem jest najczęściej nadwyrężenie lub drobny uraz.
 • Rwa kulszowa – bardzo silny ból wywołany jest przez jądro miażdżyste, uwypuklające się z pierścienia włóknistego i uciskające nerw kulszowy. Może promieniować aż do pośladka, uda, łydki, a nawet stopy.
 • Osteoporoza – występuje najczęściej po ukończeniu 50. roku życia. Przyczyna jest ubytek masy kostnej, a co za tym idzie – ogólne osłabienie kośćca.

  Branie tabletek przeciwbólowych w niczym nie pomoże, a jedynie zamaskuje problem. Najlepszym sposobem na walkę z bólami kręgosłupa jest:

   Polecanym ośrodkiem rehabilitacji jest Centrum Terapii Kręgosłupa Kociński, którego siedziba znajduje się w Tucholi.

   Jak leczyć?


   • Rehabilitacja – pozwala na wyeliminowanie wad postawy, wzmocnienie mięśni i przywrócenie prawidłowego funkcjonowania. Rehabilitacja kręgosłupa jest polecana w wielu przypadkach i powinna być dostosowana indywidualnie do danego schorzenia.
   • Masaże – poprawiają stan mięśni, rozluźniają i mają działanie przeciwbólowe. Specjalne masaże lecznicze mogą być wykonywane wyłącznie przez doświadczonych specjalistów, posiadających odpowiednie kwalifikacje.
   • Maści – mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Zwykle stosuje się je jako narzędzie wspomagające rehabilitację kręgosłupa. Nie obciążają organizmu tak, jak ma to miejsce w przypadku tabletek przeciwbólowych, a mogą przynosić o wiele lepsze efekty.
    Zabiegi chirurgiczne – są zalecane tylko w naprawdę poważnych przypadkach, przy których masaże i rehabilitacja nie będą w stanie wyeliminować problemu.


   Opracowanie artykułu:

   Masaż Leczniczy i Rehabilitacja spec. reh. Rafał Kociński

   ul. Pocztowa 15f, 89-500 Tuchola kujawsko-pomorskie
   e-mail
   www