Skaling i piaskowanie zębów. Na czym to polega?

Materiał partnera
2019-07-10
stomatolog

Uwielbiasz kawę albo herbatę? Niestety napoje te pozostawiają na zębach nieestetyczny nalot. Sposobem na pozbycie się go oraz zachowanie pięknego, białego, iście gwiazdorskiego uśmiechu jest zastosowanie podstawowych profilaktycznych zabiegów dentystycznych czyli skalingu i piaskowania, wykonywanych w gabinetach dentystycznych. Na czym polegają obie metody? Jakie są wskazania do ich stosowania?

Pożegnanie z kamieniem nazębnym

Wiele składników naszej codziennej diety, takie jak kawa, herbata, czerwone wino,  a przede wszystkim palenie papierosów powoduje powstawanie licznych przebarwień czy nalotów na zębach. Codzienna pielęgnacja nie jest w stanie poradzić sobie z ich usunięcie. Wówczas nawarstwiona płytka nazębna ulega mineralizacji, co w efekcie prowadzi do pojawienia się kamienia. Inną przyczyną może być również nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Kamień nazębny nie tylko nieestetycznie wygląda, ale także może być przyczyną wielu chorób, m. in. próchnicy czy parodontozy oraz nadwrażliwości i krwawienia dziąseł. Jak twierdzą stomatolodzy z Supradent, jedną z najskuteczniejszych metod usuwania kamienia nazębnego jest  skaling. Wyróżnia się dwa rodzaje tego zabiegu:

  • Naddziąsłowy – usunięcie kamienia z powierzchni korony zęba
  • Poddziaąsłowy, czyli pozbycie się powstałego pod dziąsłami osadu.

Najczęściej stosowaną metodą są ultradźwięki, przy użyciu specjalistycznego skalera, który pod wpływem drgań o wysokiej częstotliwości powoduje pękanie oraz usunięcie kamienia. Gabinety stomatologiczne oferują także laserowe lub dźwiękowe metody. W przypadku mechanicznego usuwania wykorzystuje się frez, czyli pewien rodzaj wiertła, powodujący odłamywanie się cząsteczek kamienia. Skaling powinno się wykonywać raz lub dwa razy w roku, a w przypadku palaczy nawet częściej. Nadwrażliwość spowodowaną zabiegiem można załagodzić wykonując dodatkowo lakierowanie zabezpieczające powierzchnię zębów.

Na czym polega piaskowanie?

Innym zabiegiem, zaliczanym do podstawowych sposobów pielęgnacji zębów jest piaskowanie. Powinno ono stanowić uzupełnienie skalingu i poprawić efekty tego zabiegu. Piaskowanie polega na usunięciu występujących na zębach przebarwień, płytki nazębnej i osadów przy pomocy specjalnej piaskarki. Urządzenie to pod odpowiednim ciśnieniem i z użyciem wody rozprowadza piasek dentystyczny po jamie ustnej. Dzięki temu dociera on w trudno dostępne miejsca, do których podczas codziennego szczotkowania zębów nie jesteśmy w stanie dojść. Z opinii specjalistów z Supradent wynika, że regularne, czyli miej więcej co pół roku, stosowanie piaskowania zapobiega rozwojowi bakterii w jamie ustnej. Co więcej zapewnia estetyczny wygląd zębów. Szczególnie polecany jest osobom, które noszą aparat ortodontyczny oraz tym, którzy decydują się na wybielanie zębów. Należy pamiętać, by w ciągu kilku godzin po zabiegu nie pić kawy czy herbaty. Zęby są wówczas bardziej narażone na przebarwienia.

Opracowanie artykułu:

Supradent Agata Grabowska-Biały

ul. Warszawska 15b, 96-332 Radziwiłłów mazowieckie
e-mail
www