Blog Panoramy Firm

Soczewki kontaktowe na każde oko - jakie wybrać i czy zawsze możemy je nosić?

Materiał partnera
2019-10-08
soczewka

W świetle dzisiejszych możliwości technologicznych i szerokiego wyboru proponowanego przez optyków, wiele osób z wadą wzroku decyduje się korzystać z soczewek kontaktowych. Niektórzy robią to zamiennie z noszeniem okularów, a inni nie wyobrażają sobie dnia bez szkieł. Czy zatem każda osoba odnajdzie komfortowe i skuteczne soczewki kontaktowe dla siebie?


Czy istnieją przeciwwskazania do noszenia soczewek?


Obecnie niemal każdy może cieszyć się komfortem noszenia szkieł dopasowanych do swojej wady wzroku. Istnieje jednak lista przeciwwskazań, o których z klientem porozmawiać powinien specjalista w salonie optycznym. W salonach Lider Optyk doświadczeni lekarze okuliści i optometryści pytają nie tylko o oczekiwania względem szkieł kontaktowych, ale także o trudności, które mogą uniemożliwić ich codzienne noszenie. Istnieją przeciwwskazania czasowe, takie jak przy stanach zapalnych oka, na wypadek których każdy powinien mieć w zastępstwie tradycyjne okulary. Pozostałe przypadki, które sprawiają, że około 5-7% populacji wciąż ma trudności z noszeniem soczewek, to: silne alergie, zespół suchego oka, zaburzenia hormonalne (w szczególności nadczynność tarczycy) czy cukrzyca, która podnosi ryzyko infekcji.

Soczewki miesięczne, a może jednodniowe?


Wybór spośród soczewek jednodniowych, dwutygodniowych oraz miesięcznych jest ze względu na wady i zalety każdego rozwiązania, sprawą indywidualną. Specjalistę – optyka warto zatem zapytać o każde z dostępnych rozwiązań. Osoby o wrażliwych oczach, szczególnie narażone na infekcje, z reguły decydują się na soczewki jednodniowe. Szkła, które po użyciu trafiają do kosza na śmieci, nie wymagają pielęgnacji oraz rzadko narażone są na wniknięcie drobnoustrojów. Soczewki miesięczne są natomiast bardziej przystępne cenowo, a ich jakość jest równie wysoka. Dobrze posłużą one osobom, którym nie przeszkadza konieczność ich właściwego oczyszczania i przechowywania w specjalnie przeznaczonym pojemniku.


Komfortowe czytanie z soczewkami wieloogniskowymi


Astygmatyzm czy duża wada wzroku nie jest już przeszkodą w noszeniu soczewek kontaktowych. Salon optyczny Lider Optyk dysponuje dużym wyborem soczewek torycznych, odpowiadających potrzebom astygmatyków dzięki konstrukcji ogniskującej światło w dwóch różnych punktach. Osobom z presbiopią – wadą wzroku związaną z wiekiem, polegającą na utracie zdolności wyostrzania wzroku na bliskich przedmiotach oraz przy czytaniu – poleca się zaś soczewki wieloogniskowe, w których widzimy dobrze zarówno na bliskie, jak i dalekie odległości.

Opracowanie artykułu:

Lider Optyk sp. z o.o.

ul. Aleje Jerozolimskie 179 Centrum handlowe Blue City, 02-222 Warszawa Ochota, mazowieckie
e-mail
www