Audiolog to lekarz laryngolog, który ma specjalizację w zakresie audiologii. Na co dzień zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń słuchu. Zwykle pacjenci trafiają do niego po wizycie u laryngologa, który wykluczył wszelkie zaburzenia mogące powodować problemy ze słyszeniem. Kiedy należy odwiedzić takiego specjalistę? Jakie wykonuje się badania audiologiczne?

Jakie objawy powinny skłonić nas do wizyty u audiologa?

Aby udać się do audiologa, potrzebne jest nam skierowanie – od lekarza laryngologa lub pierwszego kontaktu. Oczywiście możemy zdecydować się także na wizytę prywatną. Do głównych objawów, które są alarmujące i są sygnałem, że coś niedobrego dzieje się z naszym słuchem zaliczamy:

  • pogorszenie słuchu,

  • uczucie zatkanych uszu,

  • nawracające zapalenie ucha,

  • szumy uszne,

  • zawroty głowy

Gabinet Laryngologiczny i audiologiczny dr n. med. Jarosław Andrzejewski diagnozuje niedosłuch u dzieci i dorosłych różnego stopnia oraz związane z tym szumy uszne i częste zawroty głowy.

Audiolog dziecięcy – problemy ze słuchem u najmłodszych

Badanie małych dzieci zaczyna się już po pierwszym miesiącu życia gdzie weryfikuje się słuch urodzeniowy.

Wizytę z dzieckiem u audiologa należy również odbyć, jeśli występują u niego problemy z mówieniem. Gdy maluch skończył już dwa lata i wciąż nie mówi lub wypowiada tylko pojedyncze słowa, to taka konsultacja jest niezbędna. Niepokojącym sygnałem dla rodziców powinno być też nawracające zapalenie ucha lub brak reakcji na dźwięki czy wołanie rodzica. Ponadto badanie u takiego specjalisty jest wskazane, jeśli malec przeszedł zapalenie opon mózgowych oraz choroby wirusowe wieku dziecięcego, po których niedosłyszy.

Jakie badania wykonuje audiolog?

W ramach audiologii wykonuje się różne badania audiologiczne często zależne od wieku dziecka. Jednym z nich jest badanie ABR, które umożliwia ocenę reakcji pnia mózgu na dźwięki odbierane za pomocą słuchawek. Istnieje też audiometria tonalna, która pozwala określić próg słyszenia. Natomiast tympanometria oraz otoemisja jako metody obiektywne, które bez współpracy dziecka określają jego stan ucha środkowego. Są to bezbolesne badania, dzięki którym lekarz wykonuje pełną diagnostykę słuchu, często kierując na zabieg operacyjny lub dobierając aparat słuchowy.

Te i inne problemy audiologiczno-laryngologiczne omawia dr n. med. Jarosław Andrzejewski na YouTube.