Pierwsza wizyta u ginekologa bywa stresującym przeżyciem, dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie psychiczne i zweryfikowanie spornych kwestii. Specjalista z gabinetu Birnbaum wyjaśni, jak przebiega badanie i czy w osoba niepełnoletnia, może samodzielnie udać się do lekarza. Nie bój się i zadbaj o swoje zdrowie!

Pierwsza wizyta u ginekologa – osoba niepełnoletnia

Osoba małoletnia może udać się do lekarza wyłącznie pod opieką rodzica (lub opiekuna prawnego). Wyjątkiem są sytuacje zagrożenia życia i zdrowia. Aby zwiększyć komfort psychiczny pacjentki, opiekun może wyjść z gabinetu po uprzednim udzieleniu zgody na badanie. Jak wskazują ginekolodzy, w przypadku pacjentek między 16. a 18. rokiem życia zgoda na wizytę, badanie i leczenie, musi być wyrażona zarówno przez osobę małoletnią, jak i rodzica.

Wizyta u ginekologa – przygotowanie

Na kontrolną wizytę lekarską najlepiej wybrać się kilka dni po miesiączce. Lekarze ginekolodzy radzą, aby przed wizytą zapisać na kartce kilka informacji m.in. pierwszy dzień ostatniej menstruacji, uwagi dotyczące regularności cyklów oraz spostrzeżenia odnośnie do obfitości okresów. Na wizytę w Birnbaum warto założyć spódnicę bądź dłuższą koszulkę, na wypadek gdyby w gabinecie nie było jednorazowych spódniczek. Nie przygotowuj się w specjalny sposób – zachowaj normalną higienę. Biorąc pod uwagę, że lekarz będzie przeprowadzał badanie wewnętrzne, spróbuj oddać mocz przed wizytą. Pierwsza wizyta zawsze wiąże się z obawami, dlatego wybierz specjalistę, który szczyci się dobrymi opiniami wśród pacjentów.