Soczewki kontaktowe stanowią bardzo dobre rozwiązanie w szczególności dla osób, które aktywnie spędzają czas i przeszkodą może okazać się dla nich stosowanie chociażby okularów korekcyjnych. Zanim jednak nasz wybór padnie na konkretne soczewki kontaktowe, zdecydowanie warto będzie nieco bliżej zapoznać się z kilkoma związanymi z tym tematem kwestiami.

Podstawowe informacje

Na początek, warto będzie nieco bliżej przyjrzeć się receptom, które to otrzymujemy po wizycie u lekarza specjalisty. Oczywiście, w przypadku recept okularowych oraz recept na soczewki kontaktowych będziemy mieli nierzadko do czynienia z pewną ilością różnic, ale warto przy tym zaznaczyć, że recepty okularowe pod pewnymi względami bardzo przypominają recepty na soczewki kontaktowe. Wynika to głównie z tego faktu, że na obydwóch receptach tego rodzaju znaleźć będziemy mogli między innymi informacje dotyczące cylindra, sfery czy rozstawu źrenic. Niestety, trudno będzie obyć się bez konkretnych informacji na temat doboru samych soczewek kontaktowych, gdyż pewne elementy zamieszczone na receptach dotyczą tylko soczewek. Są to promień krzywizny soczewki oraz wielkość soczewki.

Niejednokrotnie można spotkać się w chociażby internecie z pytaniem, czy dobrym pomysłem będzie stosowanie recepty na okulary w przypadku doboru soczewek kontaktowych. Od razu musimy sobie tutaj zaznaczyć, że absolutnie nie jest to dobrym pomysłem, gdyż brak uwzględnienia przy doborze odpowiednich soczewek wspomnianych powyżej elementów może doprowadzić do nieprzyjemnej sytuacji, w której to nie tylko będziemy mieli problem z widzeniem, ale także będziemy czuć się niekomfortowo oraz będziemy dodatkowo narażeni na różnego rodzaju ryzyko wystąpienia powikłań. Pamiętajmy więc o tym, aby w przypadku dobierania jak najlepiej dopasowanych pod kątem naszych zapotrzebowań soczewek kontaktowych kierować się tylko i wyłącznie receptą z przeznaczeniem właśnie dla nich.

Co jeszcze warto wiedzieć?

W przypadku doboru soczewek zdecydowanie dobrze będzie także pochylić się nad kwestią w postaci porównania mocy soczewek do mocy okularów. Zanim jednak przejdziemy do opisywania poszczególnych elementów na ten temat, pragniemy zaznaczyć, że związane z tym informacje zaczerpnęliśmy od specjalistów z zakładu optycznego Mariusza Kozy. W tym temacie, warto wiedzieć przede wszystkim to, że moc soczewek będzie w pewnej ilości przypadków różnić się w porównaniu do mocy okularów korekcyjnych. Przyczyną tego stanu rzeczy jest głównie to, że soczewki kontaktowe umieszczone są bezpośrednio na rogówce oka, podczas gdy okulary znajdują się w pewnej odległości z dala od niego. Dlatego też czasem dochodzi do sytuacji, w której moc okularów różni się od mocy stosowanych soczewek kontaktowych.

Jednakże, trzeba tutaj od razu zaznaczyć, że różnice pod tym względem pomiędzy okularami korekcyjnymi oraz soczewkami kontaktowymi występują dopiero w sytuacji, gdy wada wzroku przekracza 3,25 dioptrii. Jest to więc już dość spory zakres, przez co nie nierzadko nie będziemy musieli w ogóle obawiać się o ten rodzaj problemu. Oczywiście, zakup soczewek kontaktowych czy też okularów korekcyjnych bez uprzedniej wizyty u specjalisty nie ma absolutnie żadnego sensu, tak więc tym bardziej problem ten w dużej części przypadków nie będzie nas dotyczył. Dobrze będzie się nieco jeszcze na koniec tego wpisu pochylić nad typem wady, co robimy poniżej.

Typ wady

W przypadku typów wady będziemy mieli oczywiście do czynienia z przeróżnymi możliwymi sytuacjami, ale warto zatrzymać się tutaj głównie na wadzie, jaką jest astygmatyzm. Wynika to głównie z faktu, iż poniżej 0,75 dioptrii tego rodzaju wada wzroku wymaga stosowania tak zwanych soczewek sferycznych, podczas gdy powyżej 0,75 dioptrii wymagać będzie stosowania soczewek torycznych lub cylindrycznych. Jak można więc w efekcie zauważyć, w przypadku astygmatyzmu bardzo ważne jest odpowiednie dopasowanie soczewek kontaktowych do typu wady danej osoby zarówno pod kątem mocy, jak i pod kątem samej konstrukcji.