W Galerii Optycznej Stefański przeprowadzane są zarówno standardowe, jak i dodatkowe badania wzroku dla osób dorosłych oraz dzieci. Okulista wykonuje badanie ostrości wzroku, komputerowe badanie refrakcji oka, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, badanie w biomikroskopie oraz badanie dna oka soczewką Volk. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na temat badań wzroku.

Kiedy warto udać się do okulisty?

Okulista jest specjalistą od chorób oczu, który zajmuje się ich diagnozowaniem i leczeniem. Aby postawić trafną diagnozę i dopasować optymalny sposób leczenia, musi on przeprowadzić badania wzroku. Warto wykonywać badania okulistyczne jednak nie tylko wtedy, gdy pacjent zmaga się z dolegliwościami oczu, ale również w ramach profilaktyki. Badania profilaktyczne wzroku pozwalają na wczesne wykrycie ewentualnej choroby i szybkie wdrożenie leczenia. Każdy może przystąpić do badań u okulisty. Szczególnie polecane są one osobom, które odczuwają dyskomfort związany z oczami, np. zmęczenie, suchość, pieczenie, świąd, częste mruganie i łzawienie oczu.

Jak wygląda badanie wzroku?

Badanie wzroku składa się z kilku prostych, bezbolesnych kroków. Pierwszym z nich jest wywiad, podczas którego okulista pyta pacjenta o stan jego zdrowia i kondycję oczu oraz zbiera informacje o przebytym leczeniu i korekcji wzroku. Drugim krokiem jest badanie ostrości wzroku tablicami Snellena. Tablice okulistyczne zadrukowane są literami i cyframi, które stopniowo się zmniejszają. Po odczytaniu zawartości tablic przez pacjenta można przystąpić do kolejnych kroków. Lekarz przeprowadza komputerowe badanie wzroku i za pomocą specjalnego sprzętu dokonuje bezpośredniego pomiaru wady.

Jakie badania wzroku wykonać u okulisty?

Często przeprowadzanym przez okulistę badaniem jest badanie ostrości widzenia. To podstawowe badanie okulistyczne, które przeprowadzane jest w Galerii Optycznej Stefański. Salon optyczny z siedzibą w Inowrocławiu posiada w ofercie także inne, dodatkowe badania wzroku. Wśród nich znajduje się komputerowe badanie refrakcji oka. Laserowy pomiar parametrów krzywizn i załamań światła wewnątrz narządu wzroku pozwala wykryć u pacjentów krótkowzroczność, dalekowzroczność oraz astygmatyzm. Kolejnym z wykonywanych badań jest pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego metodą bezdotykową lub aplanacyjną. Badanie to pozwala na wykrycie stanów zapalnych i różnych chorób oczu, w tym jaskry. Wykrycie różnych nieprawidłowości umożliwiają także badanie w biomikroskopie oraz badanie dna oka soczewką Volk.