Stomatologia estetyczna należy do działu medycyny, który odpowiada za estetyczny wygląd zębów. Lekarz stomatolog podczas wizyty w gabinecie ocenia stan zgryzu oraz proponuje podjęcie dalszych działań, które przywrócą piękny i naturalny uśmiech. W zależności od kondycji uzębienia podejmuje się odpowiednie zabiegi. Co wchodzi w ich skład?

Badania poprzedzające zabiegi stomatologii estetycznej

Zabiegi w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym poprzedza analiza uśmiechu. Przeprowadza ją lekarz stomatolog, który ocenia stan zębów oraz przeprowadza wywiad lekarski. Często stosuje się do tego specjalny komputerowy system, który umożliwia uzyskanie cyfrowej dokumentacji. Na jej podstawie wykonuje się dalszą diagnostykę, indywidualne zaplanowanie idealnego uśmiechu. Komputerowa stymulacja pokaże końcowy efekt, który pacjent zatwierdza lub proponuje poprawki. Zwykle przyjmuje się, że przednie zęby powinny być widoczne w zachowaniu granicy 1-5 mm. Za odsłonięcie dolnych zębów odpowiadają za to starcia uzębienia oraz obniżenie mięśniowego napięcia.

Wybielanie zębów     

Wybielanie zębów to standardowy sposób na przywrócenie im naturalnej bieli bez ingerencji w ich strukturę. Chociaż przynosi tylko czasowe efekty, opóźnia wprowadzenie bardziej inwazyjnych kuracji. Stosuje się je najczęściej w przypadkach:

  • Przebarwień: idiopatycznych (powstałych z niejasnych przyczyn) miejscowych oraz występujących po leczeniu kanałowym.

  • Fluorozy: wywołuje ją nadmiar fluoru w spożywanych produktach oraz stosowanych pastach. Tzw. kredowe plamy pojawiają się na szkliwie zębów, a także ścięgnach i kościach.
  • Innych zmian: najczęściej po urazach.  

Istnieją oprócz tego 2 metody wybielania uzębienia. Typu Beyond cechuje się szybkością i bezpieczeństwem. Używane urządzenie generuje zimne, niebieskie światło, pobudzające i przyspieszające cały proces. W zabiegu stosuje się 35% roztworu nadtlenku wodoru, który jest skuteczną substancją wybielającą oraz naświetlającą lampę. Natomiast wybielanie nakładkowe wymaga użycia ok. 10-22% tego samego środka, który wprowadza się do nakładki, czyli termoplastycznej szyny. Zapewnia to stałe uwalnianie tlenu. W ten sposób można wybielić zarówno pojedyncze zęby, jak i całe łuki zębowe. 

Przed nałożeniem takiej nakładki pobiera się odcisk zgryzu oraz wypełnia wszelkie ubytki. Zabieg wykonuje się także na martwym uzębieniu. Leczenie stomatologiczne obejmuje oprócz tego metodę adhezyjną. Stosuje się ją w przypadku trudnych do eliminacji przebarwień. Rekonstruuje się wówczas szkliwo złożonymi materiałami. Wypełnia się je żywicami kompozytowymi. Wypełnień kompozytowych używa się, gdy ilość i objętość wypełnień nie jest wielka. Dopiero większe wypełnienia i odbudowa dużych ubytków może sprawiać problemy w otrzymaniu właściwego koloru i kształtu.

Licówki na zęby     

Licówki na zęby stanowią cienkie płatki, stworzone z materiału kompozytowego lub porcelany. Po wykonaniu wycisku i usunięciu niewielkiej ilości szkliwa nakłada się je na przednią część zębów. Podczas zabiegu stomatolog posługuje się znieczuleniem.  Licówki wykorzystuje się najczęściej w przypadku złamań, nieestetycznego wyglądu, kształtu czy nieusuwalnych przebarwień. Licówki kompozytowe są z reguły tańsze. Wykonane z porcelany są jednak trwalsze i nie przebarwiają się np. przez pożywienie. W ramach stomatologii estetycznej wykonuje się również piaskowanie, które usuwa osad z trudnodostępnych miejsc, takich jak szczeliny między zębami.