Stomatologia zachowawcza- zwana też ogólną- jest elementarną częścią usług świadczonych przez dentystów. Mówiąc w dużym skrócie – ten dział stomatologii zajmuje się głównie profilaktyką oraz leczeniem próchnicy. Do podstawowych działań specjalisty należy więc systematyczna kontrola uzębienia swoich pacjentów oraz podejmowanie określonych czynności mających na celu zachowanie dobrej kondycji zębów. Jakie zabiegi wykonywane są w ramach stomatologii zachowawczej?

Profilaktyka pięknego uśmiechu

Chcąc zachować piękny uśmiech na długie lata, musimy pamiętać o odpowiedniej higienie jamy ustnej. Nie chodzi tylko o regularne mycie zębów i używanie nici dentystycznej. Żeby cieszyć się zdrowymi i naturalnie białymi zębami, należy przynajmniej dwa razy w roku udać się na kontrolną wizytę do stomatologa. Dentysta oceni stan naszych zębów i zaleci wykonanie zabiegów, które korzystnie wpłyną na ich kondycję. Jak zapewnia pani Anna Pieńkowska- Bodych, która od lat prowadzi swój prywatny gabinet stomatologiczny w Warszawie- podczas wizyt kontrolnych, dentysta ma szansę wychwycić drobne ubytki w zębach oraz zająć się ich leczeniem, które na tym etapie jest bezbolesne i niedrogie. Sytuacja komplikuje się, kiedy pacjent przychodzi do gabinetu z zaawansowaną próchnicą, gdzie jedynym ratunkiem jest leczenie kanałowe bądź ekstrakcja zęba. Taka terapia wiąże się już z większym dyskomfortem oraz wyższą ceną. Warto więc wziąć sobie do serca powiedzenie, że „lepiej zapobiegać, niż leczyć”.

Jak powstają ubytki w zębach?

Dziury w zębach powstają na w skutek działania gromadzących się na płytce nazębnej bakterii. Patogeny te przeistaczają dostarczany przez nas w diecie cukier w szkodliwe dla zębów kwasy. Powodują one obniżenie pH w jamie ustanej, co prowadzi do utraty substancji mineralnych z powierzchni zębów. Po jakimś czasie w kościach pojawiają się ubytki, które początkowo mają wygląd białych plamek. Jeśli pacjent zaniedba ten problem, próchnica rozprzestrzenia się po zębach, a im bardziej jest zaawansowana, tym w gorszym stanie są one stanie. Ubytki zmieniają barwę na brązową, a pacjent zaczyna odczuwać ból zęba związany z odsłonięciem wrażliwej zębiny.

Skaling i piaskowanie zębów

Gabinety stomatologiczne oferują swoim pacjentom bezbolesne zabiegi, które pomagają utrzymać zęby w dobrym zdrowiu. Mowa tutaj o skalingu i piaskowaniu. Skaling polega na profesjonalnym usuwaniu kamienia nazębnego, który przez cały czas odkłada się na kościach. Jeżeli nie pozbywamy się go regularnie, zaczyna ciemnieć, co wpływa negatywnie na estetykę uśmiechu. Piaskowanie z kolei pozwala na usunięcie przebarwień, które pojawiają się na zębach w efekcie palenia papierosów czy picia kawy. Przeciwdziała również rozwojowi bakterii odpowiedzialnych za powstawanie próchnicy.