Personel medyczny, tak jak pracownicy każdej innej branży, muszą przechodzić specjalistyczne kursy i szkolenia, które zapewnią regularne powiększanie zakresu swoich umiejętności i wiedzy. Wykwalifikowana i profesjonalna kadra medyczna niezbędna jest w każdym szpitalu i w przychodni. To pielęgniarki pozostają w bezpośrednim kontakcie z pacjentami. W przypadku kobiet w ciąży taką opiekę sprawują położne.

Priorytetem dobro pacjenta

Nadrzędną misją zawodu pielęgniarki jest sprawowanie kompleksowej opieki nad pacjentami. Wykonują one czynności z zakresu diagnostyki, leczenia oraz rehabilitacji przede wszystkim według zaleceń lekarskich. Można powiedzieć, że przedstawiciele tej profesji towarzyszą człowiekowi przez całe życie, w różnych sytuacjach, podczas narodzin, w szkole, na blokach operacyjnych, w sanatoriach, a nawet w domu. W zakres ich obowiązków wchodzi szereg czynności, np. podawanie leków, kroplówek, zmiana opatrunków, obsługa aparatury medycznej, wykonywanie zastrzyków, pomagają w podstawowych czynnościach takich jak spożywanie posiłków czy poruszanie się. To pielęgniarki w głównej mierze pozostają w bezpośrednim kontakcie z chorymi, dlatego konieczne jest również, by odznaczały się one określonymi cechami charakteru. Ze względu na dużą odpowiedzialność za zdrowie i życie pacjenta, praca pielęgniarki wiąże się z wysokim poziomem stresu, wymaga od nich wytrwałości, cierpliwości i poświęcenia, a także empatycznego podejścia.  Jak wynika z opinii dr Beaty Podsiadło, posiadanie tych wszystkich przymiotów, to jedna kwestia, drugą stanowią dodatkowe kursy i szkolenia. Prężnie rozwijająca się branża medyczna czy farmakologia wymaga stałego poszerzania swojej wiedzy, tak by zapewnić pacjentom kompleksową opiekę. Kursy powinny być zgodne z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia. Mogą dotyczyć, m. in. ordynowania leków i wypisywania recept, opieki nad chorymi w leczeniu systemowym nowotworów, pielęgniarstwa geriatrycznego, pediatrycznego czy dotyczące opieki paliatywnej.

Położna, czyli źródło wiedzy na młodej matki

Wykształcenie oraz dodatkowe kursy czy szkolenia to podstawa w pracy położnej. Podnoszenie swoich kwalifikacji może odbywać się na wielu obszarach i dotyczyć może np. pielęgniarstwa rodzinnego dla położnej, pielęgniarstwa neonatologicznego, operacyjnego, anestezjologicznego i intensywnej opieki w położnictwie i ginekologii, a nawet podstaw języka migowego. Położna bowiem zapewnia wsparcie, opiekę oraz edukację przyszłym matkom lub kobietom, które już urodziły dziecko. To ona przygotowuje kobietę do porodu, odbiera go i jest obecna w pierwszych chwilach po narodzinach maleństwa. Pokazuje i pomaga w przewijaniu, karmieniu czy kąpieli. Dlatego przedstawiciele tego zawodu muszą posiadać praktyczną i teoretyczną wiedzę również z zakresu ginekologii i pediatrii. Nowe trendy w położnictwie, np. porody w wodzie wymagają zdobywania dodatkowych kwalifikacji, w celu zapewnienia kompleksowej opieki ciężarnym oraz noworodkom. Co więcej, sprawuje opiekę nad matką i dzieckiem przez pewien okres, kontrolując ich stan zdrowia i prawidłowy rozwój nowego członka rodziny. Dr Beata Podsiadło organizuje szkolenia medyczne i wykłady dla pielęgniarek i położnych, tak ważne i niezbędne w tej profesji.