Szybka zmiana koloru włosów? Dekoloryzacja!

2019-05-14
zmiana koloru włosów

Nie jesteś zadowolony z ostatniej wizyty u fryzjera? Nie podoba Ci się obecny kolor włosów? Po ostatnim farbowaniu kosmyki są cienkie i osłabione? Szybka zmiana koloru włosów jest możliwa dzięki zabiegowi dekoloryzacji. Można ją przeprowadzić samodzielnie lub w niemal w każdym zakładzie fryzjerskim. Dowiedz się, jak wygląda profesjonalna metamorfoza włosów!

Metamorfoza włosów u fryzjera

W celu zmiany koloru włosów profesjonalne salony fryzjerskie proponują usługi takie jak:

1. Koloryzacja: jednolita, tonowanie (siwizny), wielotonowa, baleyage,

2. Pigmentacja:

 • Prepigmentacja: zabieg wykonywany na całości włosów, w celu przyciemnienia kosmyków,
 • Repigmentacja: stosowana na końcówki pasm i na środku włosów, aby przyciemnić kosmyki oraz zewnętrzne warstw. Pozwala na ściągnięcie dotychczasowego koloru i nałożenie nowego.

Dekoloryzacja włosów

Tradycyjną koloryzację włosów wykonuje się w zakładach fryzjerskich. Może być jednolita lub przeprowadzana na odrostach. Nie zawsze jednak farbowanie włosów jest udane. Czasem jest to wina fryzjera, a czasem kondycji włosów. Wówczas jedynym zabiegiem, jaki może pomóc, jest dekoloryzacja włosów. Jest to zabieg odwrotny do koloryzacji. Sprowadza się do usuwania koloru (sztucznych, ciemnych barwników), występujących w zwykłych farbach.

Repigmentację włosów wykonuje się na 2 sposoby:

 1. Samodzielnie lub u fryzjera: z pomocą np. rozjaśniacza,
 2. Z użyciem profesjonalnych preparatów: tzw. color peel (ściągaczy kolorów).

Dekoloryzacja włosów domowym sposobem

Repigmentację można wykonać samodzielnie lub w zakładzie fryzjerskim. Wystarczy tylko:

 1. Wymieszać: rozjaśniacz (25 g), 3% oxydant (75 g) oraz szampon do normalnych włosów (10 g),
 2. Aplikować na włosy,
 3. Rozmasować: aż do otrzymania piany,
 4. Spłukać i przemyć 2x szamponem,
 5. Nałożyć farbę.

W przypadku odporniejszych miejsc na ściąganie farby należy je intensywniej wmasować. Na szybkość działania środka wpływa bowiem ciepło. Jeśli to nie pomaga, trzeba aplikować mocniejszą mieszankę. Przy tym powinno się obserwować włosy i ich barwę. Istnieje bowiem niebezpieczeństwo, że mogą się zbytnio odbarwić lub zniszczyć.

Profesjonalna dekoloryzacja u fryzjera

Repigmentacja włosów pozwala na powrót do naturalnego koloru. Zwykle wykonuje się ją na farbowanych, ciemnych pasmach, w celu ich rozjaśnienia. Możliwe jest jednak odwrotne działanie i przyciemnianie rozjaśnionych kosmyków.

Efekty zabiegu zmiany koloru włosów zależą od:

 • Koloru: i jego intensywności,
 • Farby: i jej jakości,
 • Stanu włosów: cienkie i osłabione włosy mogą źle znieść zabieg. Dlatego też należy zaczekać na odbudowę kosmyków.

Zazwyczaj po rozjaśnieniu pasm nakłada się nowy kolor, w celu ujednolicenia ich barwy. Ze względu na wymienione czynniki usuwanie nieudanego koloru może trwać od 2 godzin lub wymagać dłuższej serii zabiegów.

Dekoloryzację włosów zwykle łączy się z dodatkowymi zabiegami:

 • Rekonstrukcji włosów: np. zabieg z użyciem aminokwasów i technologii umożliwiającej odbudowę łańcuchów peptydowych (białkowych),
 • Nawilżenia pasm: tzw. sauna dla włosów,
 • Keratynowego prostowania.

Zabieg repigmentacji jest w pełni bezpieczny dla włosów dzięki prawidłowej ocenie ich stanu oraz dobraniu odpowiedniego stężenia środków przez specjalistę. Wizyta w profesjonalnym salonie fryzjerskim pozwala na skuteczną zmianę pigmentu bez wpływu na stan włosów.