Asymetria ułożeniowa to jedno z najczęściej występujących zaburzeń w okresie niemowlęcym. Dziecko, które cierpi na tę przypadłość, wykazuje preferencję dla jednej ze stron ciała. Można to zauważyć szczególnie podczas zabawy, pielęgnacji, czy snu. Asymetria ułożeniowa może być przyczyną późniejszych problemów ze zdrowiem. Dlatego ważna jest fizjoterapia, która pomoże rozwiązać problem.

Przyczyny występowania asymetrii ułożeniowej

Problemy  mogą mieć początek już przed urodzeniem. Możliwą przyczyną z tego okresu jest najczęściej mała ilość wód płodowych, co sprawia ograniczone możliwości ruchu płodu. Asymetrię ułożeniową, która wymaga później ćwiczeń rehabilitacyjnych niemowlęcia, powoduje także okołoporodowe uszkodzenie splotu barkowego, kręcz szyi oraz nieprawidłowe napięcie mięśniowe.

Często mogą one powstać także z powodu niewłaściwej pielęgnacji - noszenie w jednej pozycji, niewłaściwe ustawienie łóżeczka itd. Dziecko, które ma asymetrię ułożeniową preferuje jedną stronę ciała, ale nie tylko - może mieć trudności w leżeniu na brzuchu lub mieć widocznie spłaszczoną jedną stronę główki. Tego typu problemu można zniwelować poprzez ćwiczenia i rehabilitację. Warto to zrobić jak najwcześniej - w innym wypadku może to doprowadzić na przykład do skoliozy w wieku szkolnym.

Leczenie i rehabilitacja

Niepokój może wzbudzić w rodzicach kilka kwestii - należy zwrócić uwagę, czy dziecko nie układa główki zawsze na tą samą stronę i obrót w przeciwną prowadzi do jego dyskomfortu. Tak samo niepokojący może być fakt, że dziecko posiada spłaszczoną głowę z jednej strony i daje się układać tylko na jedną stronę. Tak samo niepokojący jest fakt, że dziecko chętniej ssie tylko z jednej piersi. Warto wtedy zwrócić się do specjalisty, który pomoże z tym problemem - w Głogówku będzie to firma Tonus Usługi Rehabilitacyjne Violetta Sznajder - oferują różne metody neurofizjologiczne w rehabilitacji dzieci i mogą zlecić aktywności, które zapewnią sukces.

Dzięki prawidłowo dobranym ćwiczeniom można pomóc dziecku w skorygowaniu postawy ciała. Zapobiegnie to wystąpieniu późniejszych wad postawy i zmniejszy prawdopodobieństwo wystąpienia opóźnień w rozwoju. Niezwykle istotną kwestią jest pokazanie dokładnie rodzicom, jak powinni pielęgnować na co dzień swoje dziecko i jak się nim opiekować, aby nie pogłębiała się asymetria. Bardzo ważna jest zmiana przyzwyczajeń oraz skorygowanie ustawienia przewijaka i łóżeczka. Konieczne jest także regularne pojawianie się u rehabilitanta. Zalecane metody przy tym problemie to na przykład NDT-Bobath oraz metoda Vojty.