Pacjenci po wypadkach i urazach chcą jak najszybciej wrócić do normalnego życia. Niektórzy z nich muszą wykazać się jednak nieco większym samozaparciem i determinacją, ponieważ walka o sprawność wymaga nierzadko cierpliwości i więcej czasu niż początkowo zakładano. Często wybieraną terapią jest masaż – Adam Kaczor to fizjoterapeuta, który wykonuje go w domu u pacjenta.

Jak odzyskać sprawność?

Nie ma jednej żelaznej reguły, jaką kierują się lekarze i fizjoterapeuci w dobieraniu terapii dla poszkodowanych. Niektóre urazy bywają tak poważne, że wymagają nawet kilku operacji. Potem, kieruje się chorego zwykle do ośrodka rehabilitacyjnego. Jednak powrót do pełni zdrowia czasami wymaga więcej czasu, a pacjent nierzadko korzysta dodatkowo z prywatnych usług fizjoterapeuty.

Fizjoterapeuta Mobilny Adam Kaczor wykonuje masaże lecznicze, masaż bańką chińską oraz wibracyjny. Masaż to jedna z głównych terapii po urazach i chorobach, które osłabiły sprawność i siłę mięśniową pacjenta. Działa rozgrzewająco na tkanki i mięśnie, które uległy urazowi. Masaż leczniczy zmniejsza ich napięcie i redukuje ból pourazowy oraz wzmacnia tkankę mięśniową. Są to masaże całego ciała, a często tylko wybranej partii np. kręgosłupa, karku lub nóg, jeśli pozostają chwilowo unieruchomione. Brak ruchu sprzyja pojawianiu się zastojów limfatycznych. Masażysta przeprowadza drenaż w celu ich redukcji i zajmuje się dodatkowo kinesiotapingiem.

Co to jest kinesiotaping?

Jest to terapia, opierająca się na plastrowaniu ciała w odpowiednich miejscach, tak aby wzmocnić osłabione urazem mięśnie, zmniejszyć napięcie mięśniowe lub niwelować ból. Plastrowanie stosuje się też, żeby można było wykonać ćwiczenia terapeutyczne z pacjentem. Rehabilitacja, to więc nie tylko masaż i ćwiczenia z fizjoterapeutą – dodatkową metodą jest kinesiotaping. Ma on zapobiegać przemieszczaniu się stawów i odciążać mięśnie oraz zapobiegać ich przykurczom. Stosuje się go u osób po udarach oraz z innymi ograniczeniami ruchowymi. Czasami także u niemowląt i małych dzieci, u których stwierdzono zbyt słabe napięcie mięśniowe, czyli hipotonię. Odpowiednio naklejone plastry są wsparciem dla słabych mięśni i stawów, poprawiają ich ruchomość oraz postawę ciała, ułatwiają też wykonywanie bardziej zaawansowanych ruchów. Metoda ta jest bezinwazyjna, trzeba jedynie wykluczyć uczulenie pacjenta na klej, ponieważ same plastry są bezpieczne i wykonane z materiałów przepuszczających powietrze.