Pacjenci niepełnosprawni, oraz geriatryczni, którzy nie wymagają hospitalizowania, ale są unieruchomieni, muszą w ramach profilaktyki zdrowotnej mieć wdrożoną odpowiednią terapię przeciwodleżynową. Jest ona bardzo złożona i łączy zarówno działania pielęgniarskie pielęgnacyjne, z tymi dotyczącymi wykorzystania nowoczesnej technologii, np. specjalnych materacy. Zapomnieć nie można również o zmianie nawyków dnia codziennego – pacjent w miarę możliwości powinien zażywać ruchu w różnym zakresie, na jaki pozwala mu stan zdrowia.

Pomoc pielęgniarska

Terapia przeciwodleżynowa to między innymi specjalistyczna pomoc wykwalifikowanych pielęgniarek, które dzięki specjalnym masażom, a także środkom dezynfekującym i opatrunkom, usuwają odleżyny, czy też przeciwdziałają ich powstawaniu. Istotne przy tym jest to, aby osoba, która opiekuje się chorym, uczyła się podstawowych zabiegów tak, aby mogła je stosować każdego dnia we własnym zakresie. Pielęgniarki mobilne pojawiają się bowiem u chorych najczęściej raz w tygodniu, lub maksymalnie trzy razy. Niestety w przypadku pacjentów unieruchomionych, z dużym ryzkiem powstania odleżyn to za mało. Warto przy tym wiedzieć, że dla profilaktyki, w niektórych przypadkach można stosować specjalne rajstopy medyczne, czy same podkolanówki. Istotne jest również wyposażenie się w odpowiednie sprzęty sanitarne i środki dezynfekująco-pielęgnujące.

Nowoczesne technologie

Nie tylko pomoc pielęgniarska jest ważna w terapii przeciwodleżynowej. Istotne jest również zwrócenie uwagi na nowoczesne technologie, które pozwalają znacznie poprawić komfort życia pacjentów. Mowa przede wszystkim o poduszkach przeciwodleżynowych, a także specjalnych hypoalergicznych i termoregulowanych pościelach. Najważniejsze są jednak specjalne materace. Tu należy przede wszystkim wybierać te w technologii zmiennociśnieniowej o konstrukcji rurkowej lub bąbelkowej. To one podłączone są do specjalnych pomp, które regulują twardość materaca, jego poziom odkształcenia na nacisk, czy też temperaturę. To zaś wpływa pozytywnie na mięsnie, oraz krążenie krwi, a także na skórę pacjenta. Polecanymi materacami przeciwodleżynowymi, są zaś te, które gwarantuje Sklep Medyczny AXIS. Znajdziesz tam m.in. konstrukcje TIMAGO TGR-Y MB 001-1 oraz VITEA CARE VCM502H, o wielu funkcjach i sprawdzonej skuteczności!

Zmiana nawyków funkcjonowania

Osoby opiekujące się osobami unieruchomionymi, powinny pamiętać o jednej ważnej zasadzie. Mowa mianowicie o zapewnianiu pacjentowi ruchu, poprzez ćwiczenia w łóżku, czy też – jeśli pozwala na to stan zdrowia – poprzez spacery po domu oraz np. w parku, z użyciem wózków inwalidzkich. Te dzisiaj są wielokrotnie przystosowane dla osób niepełnosprawnych z określoną dysfunkcją, czy też dla pacjentów geriatrycznych. Najlepsze sklepy oferujące wózki stalowe, aluminiowe, aktywne, specjalistyczne oraz elektryczne, pomagają również pozyskać na ich zakup dofinansowanie lub refundację NFZ.