Terapia psychologiczna przez wiele lat była tematem tabu. Na szczęście obecnie coraz więcej osób dzieli się swoimi przeżyciami i decyduje na korzystanie z pomocy psychologa. Terapia psychologiczna dzieli się na kilka rodzajów, a wybór jednego z nich rzutuje na sukcesie całego procesu leczenia. W poniższym artykule można znaleźć więcej szczegółów na ten temat.

Co to jest terapia psychologiczna

Terapia psychologiczna – inaczej psychoterapia, to forma leczenia zaburzeń psychicznych. Jej główną zaletą jest kontakt terapeuty z pacjentem. Pomocą w leczeniu ciężkich zaburzeń jest leczenie farmakologiczne. Na terapię mogą zgłosić się osoby, które faktycznie cierpią na różnego rodzaju schorzenia, zaburzenia i lęki, ale także osoby, które chcą pracować nad swoimi emocjami i słabymi stronami. Psycholog to nieoceniony specjalista, który pomaga pacjentowi zbadać swoje własne “ja” i czerpać radość z życia.

Jakie są rodzaje psychoterapii?

Specjalista z Gabinetu Terapeutycznego Magdalena Kopeć-Piotrzkowska podpowiada, że najpopularniejsze rodzaje psychoterapii to:

  • terapia poznawczo-behawioralna – podstawą terapii jest stwierdzenie, że wszystkie zaburzenia, lęki i inne dolegliwości wynikają z wyuczonych schematów zachowania.

  • terapia psychodynamiczna – jej głównym celem jest zajmowanie się uczuciami, rozwiązywanie problemów, których pacjent nie jest świadomy; eliminacja i dotarcie do wzorców, które nieświadomie wynieśliśmy z przeszłości, są kluczowe.

  • terapia humanistyczna – podstawą dla rozpoczęcia terapii jest teza, że problemy wynikają z życia sprzecznego z wyznawanymi wartościami i zasadami, istotą jest wewnętrzne doświadczenie tego, co się dzieje w danej chwili czy “tu i teraz”,

  • terapia Gestalt – zakłada, że bez uwolnienia wszystkich towarzyszącym nam emocji – negatywnych i pozytywnych – nie jesteśmy w stanie czuć spełnienia i człowieczeństwa,

  • terapia psychoanalityczna – głównym celem jest odkrycie przez pacjenta “jak jest i dlaczego tak jest”; analizuje się procesy podświadome i odkrywa rzeczy, których o sobie nie wiemy.

Warto pamiętać, że decyzja o wyborze specjalisty, który ma nas przeprowadzić przez psychoterapię, powinna być oparta na wiedzy, że oficjalne uprawnienia do leczenia ma tylko i wyłącznie psychoterapueta. Został on przeszkolony w odpowiedni sposób i sam przeszedł terapię, aby jak najlepiej mógł zrozumieć swoich pacjentów.