Rehabilitacja w warunkach domowych jest ważnym działaniem zarówno terapeutycznym, jak i profilaktycznym. Wykonywana jest ona – lub powinna być – w różnych grupach pacjentów. Mowa o małych dzieciach ze skrzywieniami kręgosłupa, czy z problemami neurologicznymi, o osobach po wypadkach, o pacjentach niepełnosprawnych, a także geriatrycznych. Dowiedz się, jakie sprzęty medyczne, warto wykorzystywać!

Pomoce w codziennym życiu

Jeśli chodzi o sprzęty, które są przede wszystkim wykorzystywane, jako pomoce, w codziennym funkcjonowaniu, należy przede wszystkim wymienić balkoniki, laski, kule, a także wózki inwalidzkie. Warto przy tym wiedzieć, że dzisiaj występują one w różnych konstrukcjach. Dla przykładu przy rehabilitacjach dzieci ze schorzeniami kostno-mięśniowymi kończyn dolnych, można stosować czwórnogi, będące kulą łokciową, znacznie przenoszącą obciążenia statyczne oraz dynamiczne na wyższe partie ciała. Warto przy tym wiedzieć, że takie sprzęty mogą dzisiaj być zarówno kupowane ze środków własnych, jak i w ramach dofinansowań z NFZ, czy z funduszy pomocy pielęgnacyjnej. Popularna jest także wersja wypożyczenia krótko, lub długoterminowego – jest to najczęściej rozwiązanie dla osób, które przechodzą rekonwalescencję po wypadkach m.in. komunikacyjnych.

Sprzęt do rehabilitacji kończyn górnych i dolnych

Domowym sprzętem do rehabilitacji kończyn dolnych i górnych, mogą być między innymi konstrukcje zwane rotorami, których budowa może np. składać się z: korpusu, wysięgnika i uchwyt szczękowego, mechanizmu oporowo-hamującego, a także z ramion rowerowych i pedałów rehabilitacyjnych. Idealne dla stawów, mięśni i kości stóp, nóg, dłoni, czy rąk, są także: mobilizatory, obciążniki (na nadgarstek, czy kostkę), wałki do masażów, wałki rozluźniające mięśnie, czy też podesty równoważne, które stosuje się głównie do rozwoju umiejętności psychoruchowych małych dzieci, np. z porażeniem mózgowym.

Urządzenia do rehabilitacji/rozwoju ogólnego

Innymi sprzętami, które z powadzeniem można stosować przy rehabilitacjach domowych, czy przy profilaktyce zdrowotnej np. osób starszych i dzieci, są: piłki o różnych wielkościach, specjalne poduszki i kliny, taśmy do tapingu, maty do ćwiczeń, podwieszki, a jeśli nasz dom jest wyposażony w basen, również pasy biodrowe wypornościowe, skrzydełka oporowe, deski do ćwiczeń w wodzie, czy też hantle „wodne”. Kupowane są one także przez duże ośrodki rehabilitacyjne, czy publiczne kąpieliska, oferujące zajęcia indywidualne oraz grupowe dla osób niepełnosprawnych.

Nowoczesne rozwiązania od sklepu Pro-Dent! - dlapacjenta.pl

Jednym z największych dostawców w Polsce, różnego rodzaju sprzętów rehabilitacyjnych i innych wyrobów medycznych, jest firma Pro-Dent. Można tam kupić m.in. meble medyczne, kosmetyki, środki do dezynfekcji, parafarmaceutyki, alkomaty, ceowniki, sprzęty domowej diagnostyki, odzież ochronną, pieluchy, skarpety medyczne, medyczne sprzęty do łazienki, sprzęt stomijny, a także żywność bezglutenową, wody lecznicze, zioła oraz herbaty uzdrawiające! Firma ta swoją ofertę kieruje dla szpitali, przychodni, klinik, gabinetów rehabilitacyjnych, dla mobilnych lekarzy, dla salonów piękności, a także dla licznych klientów indywidualnych, dla których wygody, uruchomiony został obszerny sklep internetowy – dlapacjentra.pl – z którego ofertą warto zapoznać się już teraz!