Trawa żubrowa cieszy się coraz większą popularnością. Roślina ta nazywana jest również turówką wonną, a w Polsce ten rzadki gatunek znajduje się pod ścisłą ochroną. Ze względu na niepowtarzalny aromat i wiele właściwości prozdrowotnych, trawa żubrowa hodowana jest w wybranych gospodarstwach. Stosuje się ją głównie jako przyprawę do alkoholi, lecz nie jest to jedyne zastosowanie tej rośliny. Jak jeszcze można ją wykorzystać?

Niepozorne zioło, wyjątkowy aromat

Choć trawa żubrowa wygląda zupełnie niepozornie, bo z wyglądu przypomina zwykłą trawę, jakiej wszędzie pełno, stanowi produkt niezwykle wyjątkowy. Turówka wonna posiada charakterystyczny posmak i orzeźwiający aromat. Właściwości te intensyfikują się po ususzeniu rośliny. Osiąga ona wysokość 60 cm. Zbiory trawy żubrowej rozpoczynają się w czerwcu. Jak informuje specjalista z firmy Drozd, która jest uznanym producentem trawy żubrowej- powszechnie wykorzystuje się zarówno kwiatostany, jak i liście turówki wonnej. Z rośliny pozyskuje się również ekstrakt, który znajduje swoje zastosowanie – między innymi- w branży gastronomicznej i przemysłowej.

Kulinarne zastosowanie trawy żubrowej

Jak już wspomniano- trawę żubrową stosuje się najczęściej do aromatyzowania alkoholu. Dzięki temu zyskują one przyjemniejszy zapach i ciekawy posmak. Turówka wonna stanowi też znakomitą przyprawę do ryb, dziczyzny i innych dań mięsnych. Z powodzeniem można wykorzystać ją do także do wędzenia. Świetnie smakują również lody, sorbety i koktajle z dodatkiem trawy żubrowej. Roślinę tę można wykorzystać także jako marynatę do różnych potraw. Świeże liście darni sprawdzą się dobrze w roli dekoracji dań.

Kosmetyczne zastosowanie żubrówki

Ekstrakt z trawy żubrowej wykorzystywany jest do produkcji perfum, zarówno damskich, jak i męskich. Składnik ten dodaje zapachowi lekkości, rześkości i cytrusowości. Niekiedy turówkę wonną stosuje się też do komponowania kosmetyków do ciała o właściwościach ujędrniających. Roślina ta jest również składnikiem pobudzających olejków do masażu i produktów do kąpieli. Często spotkać możemy żubrówkę także w wyrobach do aromatyzowania pomieszczeń – świecach zapachowych, kadzidłach czy odświeżaczach powietrza.

Warto wspomnieć, że świeża trawa żubrowa stosowana jest również we florystyce. Służy do wyrobu bukietów. Turówka wonna znakomicie uzupełnia swoją zielenią wielobarwność kwiatów sprawiając, że dana kompozycja florystyczna prezentuje się bardziej interesująco i bogato. Z olei ususzona roślina, zamknięta w lnianych woreczkach sprawdzi się do utrzymania przyjemnego zapachu w naszej garderobie.