W jaki sposób uchronić alergika przed nagłymi napadami duszności?

2019-04-29

Alergicy wrażliwi na kurz i zanieczyszczenia powietrza nie mają łatwego życia. Nagromadzenie się drażniących drobinek brudu i drobnoustrojów w powietrzu może prowadzić do poważnych ataków duszności, a co za tym idzie – utraty zdrowia lub życia. Z pomocą przychodzą akcesoria, które pomagają je zneutralizować. Co warto zakupić, aby uniknąć nieprzyjemnych następstw alergii na kurz? 

 

Neutralizatory powietrza

Tego typu substancje występują najczęściej w formie spreju, a ich zadaniem jest obniżenie stężenia szkodliwych alergenów w powietrzu. Działają niemal natychmiastowo, dlatego poleca się je mieć pod ręką szczególnie w ciepłe i słoneczne dni, gdyż właśnie wtedy największa ilość kurzu krąży w pomieszczeniach. Neutralizacja alergenów następuje w procesie scalania poszczególnych drobinek, przez co tracą one swoją lotność. Aerozole nie zastąpią jednak regularnego sprzątania domu, dlatego mimo wszystko powinniśmy dbać o to, aby pozbywać się kurzu z powierzchni mebli i podłogi. Warto stosować naturalne detergenty, których zapach i opary nie wywołują podrażnienia błon śluzowych górnych dróg oddechowych.

 

Zadbaj o pościele!

Większość z nas doskonale o tym wie, że największym źródłem drobnoustrojów i roztoczy są pościele. W łóżku spędzamy kilka godzin na dobę, a powierzchnia kołdry, poduszki i prześcieradła działa na naszą skórę jak peeling. Złuszczony naskórek stanowi doskonałą pożywkę dla mikroorganizmów i drobnych pajęczaków. Już w kilka dni mogą namnożyć się i powiększyć swoją ilość miliony razy! Żeby zabezpieczyć się przed atakami duszności, przede wszystkim należy unikać trzepania pościeli w zamkniętych pomieszczeniach. Również ich wietrzenie w ciepłe dni na niewiele się zda. Najlepszym sposobem jest wynoszenie kołder i poduszek w słoneczne, mroźne dni, gdyż niskie temperatury zabiją większość szkodliwych organizmów. Podczas prania poszewek warto używać płynów do namaczania tkanin, które również w znacznym stopniu pozbędą się niechcianych lokatorów.

 

Nawilżacze i oczyszczacze powietrza

Bardzo ważne jest również mechaniczne nawilżanie i oczyszczanie pomieszczeń. Suchy klimat sprzyja unoszeniu się kurzu, gdyż pozbawione wody drobinki są o wiele bardziej lotne. Ponadto, powietrze o zbyt niskiej wilgotności może powodować podrażnienie błon śluzowych nosa oraz gardła. Zarówno neutralizatory powietrza, jak i automatyczne oczyszczacze oraz nawilżacze można znaleźć w sklepie internetowym Apteka Przyjazna Dla Pacjenta.

 

Zalety oczyszczaczy powietrza:

  • pozbywają się z powietrza nie tylko zanieczyszczeń takich jak kurz i roztocza, ale również szkodliwych substancji, których nie są w stanie wyłapać zwykłe filtry umieszczane w szybach wentylacyjnych;
  • można znaleźć propozycje droższe, jak i tańsze, dostępne na każda kieszeń;
  • są łatwe w utrzymaniu, nie wymagają skomplikowanego czyszczenia;
  • nowoczesne oczyszczacze są ciche, dlatego mogą pracować również w nocy;
  • zapewniają czyste i świeże powietrze – polecane zwłaszcza w dużych miastach, w których skład powietrza może przyczyniać się do powstawania wielu chorób.