Osoby, u których wystąpiły niepokojące objawy mogące świadczyć o pojawieniu się problemów zdrowotnych, powinny jak najszybciej skorzystać z porady lekarskiej. Najpopularniejszym sposobem uzyskania fachowej porady na temat własnego zdrowia jest osobiste udanie się do lekarza rodzinnego, ale istnieją również alternatywne rozwiązania, takie jak porada telefoniczna czy wizyta domowa.

Konsultacja w poradni

Najczęstszym sposobem na uzyskanie porady od lekarza rodzinnego jest umówienie się na konsultację w poradni. Wiąże się to z koniecznością zarejestrowania wizyty na dany dzień i godzinę. Na datę wizyty wpływa stan zdrowia pacjenta, a także możliwości lekarza. Należy jednak pamiętać, że pojawienie się pacjent wymagający natychmiastowej pomocy może spowodować niewielkie opóźnienia. Osobista wizyta w poradni jest często najlepszą decyzją, gdyż umożliwia lekarzowi zbadanie naszego stanu zdrowia. Osobista wizyta w poradni jest najszybszym sposobem na skontaktowanie się z lekarzem i uzyskania porady medycznej, a krótki transport chorego do przychodni zwykle nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia.

Warto korzystać z poradni lekarskich, w której pracują lekarze o różnych specjalizacjach, dzięki czemu w przypadku nietypowych problemów zdrowotnych otrzymamy odpowiednie wskazówki medyczne. Przykładem takiej poradni jest GM Lekarze Rodzinni w Krakowie, w której znajdziemy lekarzy medycyny rodzinnej, pediatrów, a także pielęgniarki środowiskowe.

Porada telefoniczna

Szybkim i dobrym sposobem na uzyskanie porady lekarskiej jest skorzystanie z konsultacji telefonicznej. Ta metoda komunikacji z lekarzem jest mało znana, ale dzięki właściwie przeprowadzonej rozmowie możemy uzyskać skuteczną pomoc w przypadku lekkich dolegliwości. Skorzystanie z porady telefonicznej oszczędza czas zarówno pacjentowi, jak i lekarzowi. Jeśli posiadamy jakiekolwiek obawy dotyczące naszego zdrowia, możemy zadzwonić do odpowiedniej poradni i zgłosić chęć rozmowy telefonicznej z lekarzem.  Lekarz rodzinny oddzwoni, jak tylko będzie miał taką możliwość. W czasie rozmowy musimy udzielić lekarzowi dokładnych informacji dotyczących naszych problemów zdrowotnych, dzięki czemu lekarz będzie mógł zalecić dalsze postępowanie.

W przypadku lekkich stanów chorobowych lekarz może doradzić sposób leczenia i umówić się na ponowną rozmowę telefoniczną w celu weryfikacji stanu zdrowia. Jeżeli lekarz zdecyduje jednak, że stan pacjenta wymaga osobistej oceny, poprosi o przybycie do poradni lub przyjedzie na wizytę domową.

Wizyta domowa

W przypadku pacjentów obłożnie chorych i takich, którym stan zdrowia nie pozwala na dotarcie do poradni, konieczna będzie wizyta domowa. Niestety wizyta domowa może wiązać się z długim oczekiwaniem, co w przypadku niektórych pacjentów może doprowadzić do znacznego pogorszenia stanu zdrowia. Wizyta domowa jest ustalana po uprzedniej rozmowie telefonicznej i wstępnej ocenie stanu pacjenta. Umówienie wizyty domowej nigdy nie może być podyktowane tylko i wyłącznie wygodą pacjenta, gdyż konieczność opuszczenia przez lekarza poradni naraża innych pacjentów na dłuższe oczekiwanie wizyty.