Około 80% dzieci w Polsce cierpi na – mniejsze lub większe- wady postawy. Co drugi dorosły skarży się na dokuczliwe bóle kręgosłupa, które uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie lub wykonywanie określonych czynności. Otyłość, brak ruchu i siedzący tryb życia sprzyjają narastaniu podobnych problemów. Chcąc je skutecznie rozwiązać, pacjenci zgłaszają się do ortopedy, który może zalecić noszenie gorsetu ortopedycznego albo innego stabilizatora. W jakich sytuacjach jest to konieczne?

Korygowanie wad postawy u dzieci

Gorset ortopedyczny skutecznie zapobiega pogłębianiu się wad kręgosłupa u dzieci i młodzieży. Kręgosłup pozostaje plastyczny do momentu, gdy organizm dojrzeje. W związku z tym leczenie wad postawy przy pomocy ortez ma sens nawet u nastolatków. Gorsety ortopedyczne dla dzieci wykonane są zazwyczaj z termoplastycznego materiału. Zalecane są przy skoliozie, kifozie i lordozie. Jak informuje specjalista ze sklepu ortopedyczno- medycznego Remed – przy większych wadach kręgosłupa ortezy muszą być noszone przez praktycznie całą dobę, z przerwą na ćwiczenia korekcyjne oraz zabiegi higieniczne. Sam gorset ortopedyczny nie wyleczy wady postawy u dziecka, natomiast może skutecznie zahamować jej rozwój. Pomaga on utrzymać prawidłową postawę ciała, wzmacnia stabilizację kręgosłupa i sprzyja równomiernemu rozłożeniu obciążeń na układ kostno-szkieletowy.

Rehabilitacja kręgosłupa po przebytym urazie

Usztywniające gorsety ortopedyczne stosowane są także u osób dorosłych w trakcie pourazowej lub pooperacyjnej rehabilitacji kręgosłupa. Główną rolą ortezy jest wówczas ograniczenie ruchomości kręgosłupa w zakresie zaleconym przez lekarza. W dobrych sklepach medycznych dostępne są gorsety ortopedyczne, które działają w różnych płaszczyznach zapewniając optymalne podparcie dla wybranej część kręgosłupa.

Profilaktyka dla osób aktywnych fizycznie

Pasy stabilizujące odcinek krzyżowo-lędźwiowy kręgosłupa znajdują się na wyposażeniu sportowców, którzy zawodowo zajmują się np. podnoszeniem ciężarów. Akcesoria tego typu zmniejszają ryzyko wystąpienia urazu podczas treningu. W celach profilaktycznych mogą być stosowane również przez osoby, które ciężko pracują fizycznie. Pas stabilizujący będzie przydatny także wszystkim tym, którzy mają problem z utrzymywaniem prawidłowej postawy ciała.

Jaki jest koszt zakupu gorsetu lub pasa ortopedycznego?

Różnego typu ortezy tułowia, gorsety rehabilitacyjne czy pasy ortopedyczne wiążą się z wydatkiem od 100 do kilkuset złotych. W sytuacji, gdy nabywamy je na polecenie lekarza, możliwe jest otrzymanie refundacji od Narodowego Funduszu Zdrowia.