Większość z nas wie, że piękny i zdrowy uśmiech to ogromny atut, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. To on znacząco wpływa na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia, tak ważnego w komunikacji interpersonalnej. Nie wszyscy jednak mogą pochwalić się szerokim uśmiechem od ucha do ucha ze względu na wady zgryzu i inne przypadłości ograniczające pewność siebie. Jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin stomatologii zajmującą się właśnie leczeniem nieprawidłowości w uzębieniu jest ortodoncja. Na czym polega? Dlaczego ma pozytywny wpływ na ogólne samopoczucie?

Zapobiega i leczy

Wizyty u dentysty u wielu z nas wywołują paraliżujący stres. Omijanie szerokim łukiem gabinetów stomatologicznych to jednak złe traktowanie naszego uzębienia, głównie ze względu na brak działań profilaktycznych oraz regularnych przeglądów, które negatywnie wpływają na stan naszego uśmiechu. Szczególną dziedziną stomatologii jest ortodoncja, czyli dział zajmujący się zapobieganiem powstawania oraz leczeniem i korekcją wad zgryzu. Zdrowe uzębienie bowiem to nie tylko to pozbawione próchnicy, parodontozy, ale również prawidłowo ustawione. Leczenie ortodontyczne, które zazwyczaj poprzedzone jest wizytą u dentysty, nie ma ustalonej granicy wieku, dlatego stosowane jest zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.

Polega na badaniu wzrostu i rozwoju narządu żucia, zapobieganie jego nieprawidłowościom, analizie przyczyn powstawania patologicznych zmian w uzębieniu oraz czynników mogących mieć na nie bezpośredni wpływ. Ostatnim etapem leczenia jest dobór metody niwelowania wad dotyczących zębów, szczęki i żuchwy, którą w większości przypadków jest założenie aparatu ortodontycznego.

- mówią specjaliści z Ka-Dent.

Tak więc ortodonta zajmuje się nie tylko prostowaniem zębów, choć to główny, najszybciej zauważalny efekt jego działań.

Korzyści dla zdrowia

Problemy związane z wadliwym zgryzem, oprócz nieestetycznego wyglądu, mają niebagatelny wpływ na ich zdrowie – zęby  bardziej narażone są wówczas na próchnicę, odkładanie się kamienia nazębnego i choroby przyzębia, czyli stany zapalne lub ropienie dziąseł. Mogą również powodować ścieranie szkliwa i odkrycie zębiny, co w konsekwencji może prowadzić do zwiększonej nadwrażliwości zębów. Nieprawidłowa budowa szczęki przyczynia się do zaburzenia czynności jamy ustnej, m. in. oddychania, jedzenia a nawet zniekształcenia mowy. Dlatego tak istotną rolę ogrywają wizyty profilaktyczne u ortodonty. Jak mówią specjaliści z Ka-Dent, leczenie znacząco wpływa na poprawę ogólnego samopoczucia. Likwiduje bóle głowy wywołane dysfunkcją stawów skroniowo-żuchwowych. Dzięki poprawie jakości żucia przyczynia się do usprawnienia pracy przewodu pokarmowego. Jednakże najważniejszą zaletą korygowania wad zgryzu jest uzyskanie pięknego i równego uśmiechu.