Badanie ABR zaliczane jest do tak zwanych pomiarów obiektywnych. Oznacza to, że wykonuje się je nie na podstawie informacji podanych przez pacjenta, co spotykane jest w przypadku audiometrii totalnej, a realnych reakcji jego mózgu. Ma ono na celu wykazanie czy u danego pacjenta występuje wada słuchu — a jeśli tak, to w jakim stadium się znajduje. Dlatego tak ważne jest, aby badanie to przeprowadził profesjonalista.

Istota badania ABR

Termin ABR jest skrótem angielskiego zwrotu Auditory Brainstem Response, co w tłumaczeniu na polskie oznacza słuchową odpowiedź pnia mózgu. Badanie ABR ma pewną niepodważalną zaletę, a jest nią możliwość wykonania bez większych komplikacji u każdej osoby, która z jakiegoś powodu nie mogłaby aktywnie współpracować z lekarzem, który je przeprowadza. Mowa tutaj przede wszystkim o małych dzieciach, niemowlętach, osobach niepełnosprawnych lub upośledzonych. Mimo wszystko taką kontrolę najczęściej przeprowadza się u najmłodszych poniżej pierwszego roku życia.

Profesjonalne wykonanie badania ABR w Gabinecie Diagnozy i Terapii Słuchu Werdam Monika Karcz

ABR uznawane jest za jedno z tych badań, które sprawiają wrażenie czegoś inspirowanego filmami science fiction. Do osoby poddanej kontroli zostają przyczepione na głowie elektrody, a na uszy specjalistyczne słuchawki, z których płyną dźwięki o różnej częstotliwości (zarówno niskie jak i wysokie). W tym czasie urządzenie rejestruje reakcje mózgu i przesyła odpowiednie dane do komputera. Aby wyniki były wiarygodne, badanie należy wykonać w specjalistycznym Gabinecie Diagnozy i Terapii Słuchu jak np. Werdam Monika Karcz.

Metoda ABR nosi miano nocnej, co związane jest z jej przebiegiem. Ponieważ celem jest pomiar nieświadomych reakcji mózgu, najlepszym czasem na wykonanie tego badania jest okres, w którym pacjent nie jest rozpraszany czynnikami z zewnątrz oraz znajduje się w stanie relaksu – a więc warunki przybliżone do tych zaistniałych podczas nocnego snu.