Każdy z nas boryka się z większymi lub mniejszymi problemami. Część osób ma duże trudności z poradzeniem sobie z nimi, w związku z tym decydują się na skorzystanie z pomocy psychologa. Przed pierwszą wizytą pojawiają się rozmaite wątpliwości, jednak nie warto rezygnować z takiej wizyty, ponieważ z pomocą psychologa łatwiej nam będzie poradzić sobie z problemami, które nas spotkały. Warto wiedzieć, kiedy udać się do psychologa oraz jak przebiega pierwsza wizyta.

Kiedy skorzystać z pomocy psychologa?

Zanim umówimy się na pierwszą wizytę u psychologa, a następnie będziemy się na nią wybierali często ogarnia nas niepewność, niepokój oraz wiele wątpliwości. Przed wizytą u specjalisty trudno jest nam określić czy to właściwe miejsce do poradzenia sobie z naszymi problemami. W takiej sytuacji trzeba sobie powiedzieć, że nie warto rezygnować z takiej wizyty. Tym bardziej, jeżeli dotychczasowe sposoby radzenia sobie z trudnościami nie przynosiły efektów. Porady psychologiczne, które oferuje np. Prywatna Praktyka Psychologiczna ze Szczecina z pewnością pomogą znaleźć rozwiązanie na nasze problemy.

Z usług specjalisty psychologa najlepiej skorzystać w momencie, w którym czujemy, że nie jesteśmy w stanie samodzielnie poradzić sobie z uczuciami lub sytuacjami, które nas dotknęły. Na wizytę u psychologa warto jest się zapisać także wtedy, gdy najbliższe nam osoby nie są w stanie wystarczająco nam pomóc. Zanim udamy się do psychologa to z pewnością próbujemy rozmaitych metod radzenia sobie z kłopotami. Gdy te również nie są w stanie zapewnić nam ulgi, wówczas nie możemy zwlekać z wizytą u psychologa.

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa?

Przed pierwszą wizytą u psychologa możemy czuć się dość niepewnie. Część osób rozmyśla odłożenie lub rezygnację z wizyty, mówiąc, że nie chcą rozmawiać o swoich problemach z innymi, obcymi osobami. Jednakże jeśli inne metody nie pomagają, to właśnie lekarz psycholog może okazać się ostatnią deska ratunku, dlatego nie należy z niej rezygnować. Przed udaniem się na spotkanie z lekarzem psychologiem dobrze jest zastanowić się nad własnymi oczekiwaniami co do pierwszej wizyty. Jeżeli trudno jest nam określić konkretny problem, który nas męczy, to warto porozmawiać z psychologiem o tym, co nas niepokoi, martwi lub męczy w codziennym życiu. Zdarza się bowiem, że współpraca ze specjalistą pomoże nam znaleźć przyczynę naszych zmartwień.

Przed pierwszą wizytą u psychologa warto jest wiedzieć, że jest ona wstępem do dalszych spotkań. Po jednokrotnym odwiedzeniu specjalisty nie powinniśmy oczekiwać nagłych zmian. Pierwsze spotkanie to czas, kiedy psycholog poznaje swojego pacjenta oraz zbiera informacje, które posłużą mu do ułożenia planu dalszej współpracy. Na pierwszym spotkaniu ustala się również zasady dalszej współpracy między psychologiem, a pacjentem, częstotliwość i długość wizyt.

Z drugiej strony pierwsze spotkanie jest możliwością poznania specjalisty. Pozwala ono nam na sprawdzenie, czy jest to osoba, przy której czujemy się bezpiecznie i swobodnie oraz czy możemy jej ufać. Przed pierwszym spotkaniem musimy także wiedzieć, że to my będzie głównie mówić o tym co nam dolega, zaś psycholog będzie słuchaczem.