Nieraz zdarza się, że u małych dzieci zauważamy problemy z prawidłowym wypowiadaniem się. Wady wymowy mają rozmaite przyczyny. Mogą być spowodowane np. nieprawidłową budową elementów aparatu mowy. W celu wyleczenia tego problemu powinniśmy udać się do logopedy. Zadaniem specjalisty jest przebadanie pacjenta oraz wybór odpowiednich ćwiczeń podczas terapii logopedycznej.

Jakie są przyczyny zaburzeń mowy u dziecka?

Do logopedy udajemy się z naszymi dziećmi w sytuacji, gdy borykają się one z wadą wymowy lub zaburzeniami artykulacji. Są to dwie najczęstsze przyczyny wizyt u logopedy. W celu ustalenia najlepszej metody terapii, logopeda musi najpierw dobrze poznać pacjenta. Wówczas konieczne jest obejrzenie narządów mowy oraz sprawdzenie ich motoryki. Niewłaściwa budowa narządów mowy może dotyczyć języka, podniebienia miękkiego i twardego, warg, żuchwy i uzębienia.

W przypadku mylenia głosek przez dziecko, zadaniem logopedy jest sprawdzenie słuchu fonetycznego oraz wykonanie badanie słuchu fizycznego. Oprócz tego wykonuje się tzw. autokontrolę słuchową. Polega ona na tym, że nagrywa się wypowiedzi dziecka i dopiero jej odtworzenie daje dziecku świadomość, że nie mówi ono w prawidłowy sposób.

Może zdarzyć się tak, że wada wymowy obejmuje również pismo. W związku z tym specjalista chcąc to sprawdzić prosi o zeszyty dziecka, o ile to chodzi do szkoły. Gdy zauważalne są także błędy w piśmie, wówczas terapia logopedyczna obejmuje również ten aspekt.

Przed wybraniem odpowiedniej metody leczenia niezbędny jest wywiad z rodzicami. Podczas takiej rozmowy logopeda uzyskuje informacje na temat tego, kiedy dziecko zaczęło mówić oraz jak mowa się rozwijała. Ważne są także informacje dotyczące tego, czy ktoś w bliskich otoczeniu dziecka boryka się z wadą wymowy, a także czy dziecko ciężko chorowało. Dość istotną informacją może okazać się również to, jak rozwijała się wada wymowy u rodziców dziecka.

Odpowiedni terapia logopedyczna

Po wstępnym przepadaniu dziecka zadaniem logopedy jest ustalenie leczenia. Zwykle terapia logopedyczna polega na standardowych spotkaniach. Jedno trwa zwykle od 30 do 40 minut. W jego trakcie sprawdza się opanowanie zadanych wcześniej ćwiczeń oraz wprowadza się nowy materiał, który dziecko musi opanować. Oprócz tego podczas terapii logopedycznej, którą przeprowadza Milewska Anita Gabinet Logopedyczny i Wczesnej Interwencji, są zajęcia relaksacyjne i zapisywanie nowych ćwiczeń, które w domu będą opanowywane przez dziecko. Niezbędne jest również przekazanie opiekunom dziecka instrukcji do ćwiczeń wykonywanych w domu.

Terapia logopedyczna może dać rozmaite efekty, a zależy to przede wszystkim od rodzaju wady wymowy, czasu rozpoczęcia leczenia, a także zaangażowania pacjenta. Najlepiej, gdy dziecko samo czuje potrzebę ćwiczenia wymowy, a także rozumie konieczność chodzenia na terapię. Wtedy poświęca więcej czasu na przyswojenie materiału i łatwiej jest mu poradzić sobie z wadą wymowy.