Kontuzja, stłuczenie, bóle stawów lub kręgosłupa czy choroby układu nerwowego to poważne problemy. Powinno się je leczyć. Warto w tym celu udać się do lekarza i poprosić o skierowanie na zabiegi rehabilitacyjne. W ten sposób złagodzisz bóle i usprawnisz mięśnie czy stawy. Przyspieszysz również proces rehabilitacji lub szybciej wrócisz na treningi. Sprawdź, jak wygląda cały proces i jakie są metody leczenia przez ćwiczenia.

W jaki sposób można się zapisać na rehabilitację?

W celu uzyskania skierowania na zabiegi rehabilitacyjne należy się w pierwszej kolejności wybrać do lekarza rodzinnego. Następnym etapem będzie wizyta u specjalisty. Skierowanie na rehabilitację można otrzymać od ortopedy lub neurologa. Jeśli chcesz skorzystać z bezpłatnych zajęć, upewnij się, że wybrana placówka medyczna działa we współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Pamiętaj, że na zrealizowanie skierowania masz około 30 dni. Po upływie miesiąca straci ważność. W związku z tym warto zapisać się od razu na konsultacje. Niestety często czas oczekiwania jest długi. Nawet jeśli skierowanie jest określone przez kierującego lekarza jako „pilne”. Wówczas z pomocą przychodzą prywatne przychodnie. W prawidłowym skierowaniu powinna się znaleźć:

 1. Pieczątka – kierującego lekarza i poradni
 2. Podpisy – lekarza i przychodni
 3. Podstawowe informacje – dotyczące pacjenta i zdiagnozowanej choroby

Po zakończeniu rehabilitacji rehabilitant lub inna osoba powinna powiadomić o przebiegu lekarza kierującego pacjentem. Obowiązek ten określa ustawa z dnia 1 stycznia 2019 roku.

Jakie są rodzaje zabiegów rehabilitacyjnych?

Zależnie od rodzaju schorzenia, po otrzymaniu skierowania należy się zapisać na zajęcia rehabilitacyjne. Oto przykładowe zabiegi wykonywane przez rehabilitantów, fizjoterapeutów lub specjalistów:

 • Elektroterapia. Urządzenie stosujące prąd galwaniczny, diadynamiczny czy mikroprądy o różnej częstotliwości. Z ich pomocą pobudza się porażone mięśnie, poprawia krążenie obwodowe czy niweluje dolegliwości.
 • Pole magnetyczne. Rehabilitacja polega na zastosowaniu na przykład szpulowych lub płaskich elektrod. Poprzez oddziaływanie polem magnetycznym dostaje się do tkanek, zmniejsza stany zapalne i obrzęki. Stymuluje się także ich regenerację.
 • Krioterapia. Zabieg z użyciem zimnego powietrza lub ciepłego azotu. Obniża napięcie mięśni i zmniejsza obrzęki. Poprawia ruchy w obrębie stawów i przyspiesza proces regeneracji przy kontuzjach czy oparzeniach.
 • Leczenie ciepłem lub światłem. Ciepłolecznictwo z użyciem żelów łagodzi bóle.  Poza tym niweluje napięcia mięśni.
 • Gimnastyka lecznicza. Stosowana jest na wybrane części ciała, od kończyn po ogólnokondycyjne. Przeprowadza się ją w grupach lub indywidualne. Wyróżnia się ćwiczenia: odciążające, manualne czy przyrządowe.

Ponadto wyróżnia się ręczne i ciśnieniowe masaże, kinezyterapię, falę uderzeniową czy prądy TENS. Co ciekawe, niektóre zabiegi rehabilitacyjne przeprowadza się w gabinetach lekarzy medycyny estetycznej. Przykładem może być rehabilitacja ortopedyczna czy po mastektomii.

Przygotowanie do ćwiczeń i zabiegów

Po zapisaniu się na zajęcia konieczne będzie zabranie na ćwiczenia rehabilitacyjne:

 • Ręczników – najlepiej dużego, plażowego i dodatkowego (do wodnych zabiegów)
 • Butów na zmianę – na wypadek braku automatów z ochraniaczami na obuwie
 • Odpowiednie ubranie – wygodne i zapewniające swobodne wykonywanie ruchów

Lekarz z poradni medycznej z pewnością powiadomi o dodatkowych kwestiach. Warto zapytać, co dokładnie będzie potrzebne do przeprowadzenia rehabilitacji medycznej. Nierzadko w przypadku fonoforezy lub jonoforezy (rodzaju fizykoterapii) pacjent powinien wziąć ze sobą przypisany lek.

Rehabilitacja pulmonologiczna, ortopedyczna, ćwiczenia redresyjne na usztywnione stawy czy w wodzie to tylko przykłady zabiegów rehabilitacyjnych. Pierwszym etapem jest otrzymanie skierowania od lekarza prowadzącego.