Amputacja kończyny w dzisiejszych czasach wcale nie musi oznaczać, że będzie się skazanym na poruszanie na wózku inwalidzkim. Współczesne protezy nie tylko umożliwiają swobodne i komfortowe poruszanie się, ale także uprawianie sportów – od biegania aż po dyscypliny naprawdę ekstremalne. Z czego składa się proteza kończyny i na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Budowa protezy

Budowa protezy jest zależna głównie od poziomu amputacji, jednak każda z nich posiada kilka podobnych, kluczowych części. W przypadku braku całej kończyny będzie się ona składała z następujących elementów:

  •      Lej protezowy – może być wykonany z silikonu lub żelu, oba materiały zapobiegają otarciom i odparzeniu, poprzez wysokim poziom nawilżenia i substancje wspomagające regenerację skóry. Funkcją leju jest przytrzymywanie protezy na miejscu oraz kontrolowanie jej położenia.
  •      Staw kolanowy – jest to część mechaniczna, która odpowiada za sposób i komfort przemieszczania się. Powinien być zbudowany w taki sposób, aby imitować ruch prawdziwego stawu kolanowego. W ten sposób będzie wygodny i łatwy w opanowaniu.
  •      Stopa protezowa – jest odpowiedzialna na właściwe poruszanie się oraz zachowanie stabilności.

Produkcją protez kończyn zajmuje się między innymi firma Ortopedyka, której siedziba znajduje się w Siemianowicach Śląskich. Firma umożliwia przetestowanie poszczególnych modeli, w celu indywidualnego ich dostosowania do wszelkich potrzeb.

Jak dobrać protezę?

Odpowiedni komfort może zapewnić tylko proteza wyprodukowana na zamówienie, która będzie dostosowana do trybu życia danej osoby. Pierwszą cechą jest łączna długość protezy. Musi być taka sama jak drugiej kończyny. Nawet niewielka różnica może powodować problemy z kręgosłupem, między innymi jego skrzywienie np. skoliozę. Dopasowany musi być również lej protezowy, aby ściśle obejmował kikut, ale też nie uciskał go za mocno. W przypadku stawu kolanowe i stopy protezowej dużą uwagę zwraca się na masę ciała oraz rodzaj aktywności. Osoby, które uprawiają intensywne sporty, wymagają nieco bardziej zaawansowanych technologii.

 

Żeby odpowiednio wybrać protezę, należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań, a następnie wnioski przedstawić producentowi podczas zamawiania:

  1.      Jaka jest Twoja sprawność i aktywność fizyczna?
  2.      Czy jest coś, czego oczekujesz od protezy kończyny? Szczególnie ważne pytanie wśród osób, które już korzystają z protez i nie są z nich zadowolone.  
  3.      Jaki budżet jesteś w stanie poświęcić na zakup protezy?

 Odpowiedź na te pytania pomoże określić, z jakiego dokładnie typu leju, stawu oraz stopy należy wykonać protezę, aby była w 100% dopasowana do oczekiwań osoby niepełnosprawnej.