Nasze zdrowie i życie to najważniejsza rzecz, jaką posiadamy, dlatego powinniśmy przykładać do niego szczególną wagę. Wiąże się to automatycznie z wyborem lekarza medycyny rodzinnej. To osoba, która zajmuje się działaniami z zakresu medycyny rodzinnej, czyli profilaktyką zdrowotną, diagnozowaniem oraz ewentualnym skierowaniem do specjalistów. Kiedy powinniśmy zgłosić się do lekarza rodzinnego? Jakie cechy powinien posiadać ten lekarz? Wyjaśniamy!

Lekarz rodzinny… a dokładniej?

Lekarz rodzinny posiada specjalizację w zakresie medycyny rodzinnej. Łączy ona w sobie wiedzę z zakresu pediatrii oraz interny, dzięki czemu lekarz rodzinny ma uprawnienia do udzielania pomocy zarówno dzieciom, jak i osobom dorosłym. Jest on najczęściej lekarzem pierwszego kontaktu. Musimy pamiętać, że wyrażenia „lekarz rodzinny” oraz „lekarz podstawowej opieki zdrowotnej”, choć często mylone, nie są równoznaczne. Często można spotkać się także, z błędnym utożsamianiem lekarza rodzinnego z internistą. Jednak ten drugi zajmuje się leczeniem tylko osób powyżej 18 roku życia.

Jakie zadania należą do jego obowiązków?

Lekarz rodzinny może zajmować się wszystkimi członkami rodziny, zarówno dorosłymi, dziećmi, jak i osobami w podeszłym wieku. Wśród zadań, które do niego należą, znajduje się opieka nad zdrowiem pacjenta, profilaktyka, leczenie w konkretnych przypadkach chorobowych, a także skierowanie pacjenta do specjalisty, jeżeli występuje taka potrzeba. Dodatkowo może wykonywać szczepienia ochronne, wypisywać recepty (na leki doraźne oraz na choroby przewlekłe), kierować na badania laboratoryjne, diagnostyczne czy rehabilitacyjne. Tak więc wybierzemy się do niego zarówno w przypadku przeziębienia jak i grypy, ale także, gdy zauważymy u siebie poważniejsze objawy i będziemy potrzebować skierowania na konkretne badania.

Charakterystyka dobrego lekarza rodzinnego

Lekarz rodzinny to osoba, do której udajemy się po pomoc w wielu sytuacjach. Z tego powodu powinna wykazywać takie cechy jak profesjonalizm, kompetentność, wnikliwość, ale także empatia i wyrozumiałość. Warto podejść do wyboru tego specjalisty z należytą powagą i rozsądkiem. Jednocześnie pamiętajmy jednak, że w każdej chwili mamy prawo do zmiany lekarza, jeśli stracimy do niego zaufanie, lub nie spełni on naszych wymagań.

Zaufany lekarz rodzinny, który zna naszą historię chorobową, ma szansę szybciej ustalić przyczynę trapiących nas dolegliwości. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług Lek. Med. Ołtarzewski Tomasz, który poświęca każdemu pacjentowi odpowiednią ilość czasu i nie bagatelizuje żadnych objawów.