Z wizytą u podologa – zadbaj o swoje stopy!

Materiał partnera
2020-01-30

Podologia to w Polsce dynamicznie rozwijająca się dziedzina, którą mylnie kojarzy się z kosmetologią, a tym bardziej z zabiegami pedicure. Podologami nazywamy specjalistów, którzy zajmują się rozmaitymi schorzeniami stóp, czy też ich profilaktyką. Praktyka podologiczna wiąże się zaś z koniecznością posiadania szerokiej wiedzy kosmetologicznej, dermatologicznej, diabetologicznej, a także ortopedycznej.

Podologia lecznicza

Podologię możemy podzielić na tę leczniczą oraz kosmetyczną, czy też inaczej pielęgnacyjną. Pierwsza z nich dotyczy diagnozowania chorób stóp, a także ich profesjonalnego leczenia, zarówno specjalnymi preparatami, jak i też w nowoczesnych zabiegach opartych o innowacyjny sprzęt. Podolodzy wykonają zatem dla nas badanie na obecność grzybicy, zajmują się usuwaniem nagniotów i modzeli, pomogą w terapii powstających odcisków, czy też zastosują odpowiednie terapie dotyczące wrastających paznokci, haluksów, a nawet stopy cukrzycowej! Sposób na walkę z różnymi przypadłościami jest wiele. Np. w przypadku leczenia zdeformowanych paznokci zakłada się specjalne klamry ortonyksyjne.

Podologia pielęgnacyjna

 Podologia pielęgnacyjna to podologia również profilaktyczna. Pozwala ona zachować prawidłowy wygląd i zdrowie stóp. Podolog w tym celu wykona profesjonalne obcinanie paznokci, zlikwiduje efekt pękających pięt, czy też usunie zrogowaciały naskórek. W ramach pielęgnacji wykonywane są również specjalne maski na skórę stóp, oraz dobierane są specjalne kosmetyki do stosowania domowego. Często można również poprosić o rekonstrukcję płytki paznokciowej!

Kiedy udać się do podologa?

Do podologa powinny udawać się wszystkie osoby, u których występują schorzenia stóp, lub które pragną wypielęgnowania na najwyższym poziomie. Szczególnie powinny jednak zwrócić uwagę na usługi podologiczne osoby starsze, czy też sportowcy oraz osoby z cukrzycą. To właśnie w tych grupach, często diagnozuje się zarówno nieinwazyjne, jak i znacznie poważniejsze przypadłości. Nigdy nie powinno się ich przy tym leczyć samemu w domu, czy też u kosmetologa. Zawsze wybieraj profesjonalistów. Do nich należy podolog Barbara Jakubiec, która dba o najwyższy poziom komfortu swoich klientów.

Warto wiedzieć! Podolog to specjalista, który jest również w stanie doradzić nam, jakie obuwie powinniśmy nosić. Wytłumaczy również, jakie wkładki korekcyjne warto stosować u dzieci i rozpozna, czy nie wymagają one terapii rehabilitacyjnej płaskostopia. W niektórych gabinetach podologicznych kupić można również kosmetyki, które na próżno można szukać w sieciowych drogeriach, a nawet aptekach! 

Opracowanie artykułu: