Wykorzystanie nowoczesnych metod w gabinetach okulistycznych daje obecnie możliwość skutecznego leczenia wielu problematycznych chorób i wad wzroku. Stosowany jest do tego celu m.in. laser, którego odpowiednio wykorzystana wiązka potrafi być niezwykle efektywnym narzędziem do walki z jaskrą, nadciśnieniem ocznym i wieloma innymi dolegliwościami – jakimi dokładnie?

Odpowiedni sprzęt

Zanim jednak zdecydujemy się na zabieg wykonany za pomocą lasera, warto najpierw wybrać odpowiedni gabinet okulistyczny. Musi on przede wszystkim dysponować nowoczesnymi urządzeniami – doskonale sprawdzi się laser Nd:YAG 1064nm i model o zdwojonej częstotliwości Nd:YAG 532nm, dzięki którym możliwe jest skuteczne leczenie poszczególnych chorób oczu. Jedną z nich jest zmętnienie tylnej torebki soczewki powstałe po przeprowadzonym zabiegu usunięcia zaćmy. Wykorzystanie w tym wypadku tzw. kapsulotomii laserowej daje możliwość wyeliminowania problemu ze zmętnieniem w zaledwie kilkanaście sekund.

Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest też brak dyskomfortu odczuwanego podczas jego realizacji. Okulistyczne zabiegi laserowe są bezbolesne, dzięki czemu można efektywnie wyleczyć także różne rodzaje jaskry. W tym wypadku świetnie sprawdzi się selektywna trabekuloplastyka laserowa SLT, którą oferuje Gabinet Okulistyczny Joanna Karczewska. Nieinwazyjny zabieg laserowy rekomendowany jest większości chorych na jaskrę – jakie konkretnie jej typy można w  ten sposób skutecznie wyleczyć?

Szybko i efektywnie

Działanie impulsów laserowych w kącie przesączania przyczynia się do obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego, co z kolei prowadzi do wyleczenia jaskry lub nadciśnienia ocznego. W przypadku pierwszej z wymienionych dolegliwości warto zwrócić uwagę na różne jej podtypy, które mogą być w ten sposób efektywnie wyeliminowane. Okulistyczny zabieg laserowy pomoże w walce z jaskrą młodzieńczą, barwnikową, torebkową w zespole PEX czy z normalnym ciśnieniem śródgałkowym. Dotyczy również jaskry przewlekłej otwartego kąta czy jaskry w oku bezsoczewkowym, a także zaawansowanej, która leczona była farmakologicznie bądź chirurgicznie.

Z jaskrą poradzić sobie można również dzięki wykonywanym w dobrych gabinetach okulistycznych zabiegom irydotomii laserowej IRT. Warto też wspomnieć o innych schorzeniach okulistycznych, które z powodzeniem leczone są dzięki zastosowaniu nowoczesnego lasera. To chociażby zakrzepy naczyń żylnych siatkówki, ale też retinopatia cukrzycowa proliferacyjna i nieproliferacyjna, przedarcia i zwyrodnienia obwodowe siatkówki czy obrzęk plamki.