Pielęgnacja skóry dłoni i paznokci jest niezwykle ważna dla zachowania ich zdrowego i młodego wyglądu. Profesjonalne salony kosmetyczne pomagają w utrzymaniu ich estetycznego wyglądu. Kosmetolodzy lub kosmetyczki używają do tego specjalnych narzędzi, które pielęgnują i przedłużają efekty. Dotyczy to zarówno naturalnie zadbanej płytki, jak i zniszczonej ciągłą stylizacją. Istnieją różne rodzaje manicure i zabiegów na dłonie. Dobrze jest poznać ich klasyfikację i zdecydować się na któryś z nich.

Jakie zabiegi wybrać na paznokcie?

Do zabiegów na paznokcie wykonywanych w gabinetach kosmetycznych zalicza się różnego rodzaju manicure. Do jego wykonania wykorzystuje się nie tylko odpowiedni lakier, ale też urządzenia np. lampę do hybryd. Nie może się przy tym odbyć bez dobrej frezarki do paznokci i preparatów np. odpowiednio dobranej odżywki zakupionej w hurtowni kosmetycznej. Najczęściej kosmetolog lub kosmetyczka wykonuje manicure:

  • Klasyczny. Tradycyjnie przeprowadzony składa się z kąpieli dłoni za pomocą środków lub olejków do pielęgnacji. Po opracowaniu skórek, spiłowaniu płytki i wyrównaniu, nakładany jest krem, eliksir lub maska oraz lakier.

  • Biologiczny. Zamiast narzędzi z metalu używa się olejków, ziół lub peelingów. Do opracowywania płytki i skórek stosuje się natomiast kamienne pilniki i drewniane patyczki.

  • Japoński. Manicure japoński pozwala odnowić, odżywić i nawilżyć płytki paznokci. Po aplikacji glinki metodą masowania nakłada się puder bogaty w składniki odżywcze.

  • Terapeutyczny. Wykonuje się go na zaniedbanych, zniszczonych lub chorych płytkach. Często łączy się z odmianą biologiczną.

  • French manicure. Uniwersalne zdobienie płytki sprowadza się do pomalowania ich na biało, a reszty bezbarwnym lub neutralnym lakierem.

  • Winylowy. Stylizacja za pomocą lakieru winylowego. Można go wykonać samodzielnie w domu, bo utwardza się dzięki naturalnemu światłu. Wystarczy tylko kupić odpowiedni preparat w sklepie z artykułami kosmetycznymi lub drogerii.

  • Hybrydowy. Manicure hybrydowy wykazuje się wytrzymałością i odpornością np. na odpryski. Po opiłowaniu, odtłuszczeniu i aplikacji 3 powłok tj. bazy, koloru oraz górnej warstwy, utwardza się wszystko w lampie LED lub UV. W efekcie płytki są wzmocnione i błyszczące.

  • Tytanowy. Manicure tytanowy wymaga zastosowania specjalnego pudru.  Jego głównym składnikiem jest dwutlenek tytanu. Po opracowaniu skórek i płytek umieszcza się bazę, a potem aplikuje transparentny i kolory puder. Następnie nakłada się górną warstwę-top. Lakier twardnieje w zestawieniu z powietrzem.

  • Żelowy. Paznokcie żelowe to efekt modelowania płytki poprzez jej wydłużenie. Stosuje się do tego odpowiednią formę lub dokleja się tzw. tips. Po użyciu utwardzalnej w lampie UV masy, płytka jest piłowana i wygładzana. Ostatnim etapem jest aplikacja oliwki lub kremu.

  • Akrylowy. Paznokcie akrylowe to stylizacja polegająca na modelowaniu. Nie tylko można kształtować płytkę, ale też nadać jej wypukły kształt. Usuwa się skórki i piłuje płytkę. Następnie się ją matowi i zużywa się szablony. Potem aplikuje się specjalny proszek z akrylem zmieszany z substancją. Po usunięciu szablonów kształtuje się wszystko za pomocą pilników. Po wypolerowaniu kosmetyczka stosuje oliwkę bądź krem.

  • Kombinowany. Pochodząca z Korei odmiana stylizacji, która opiera się na starannym opracowaniu płytki i skórek za pomocą frezarki. Skórki się wycina, odpycha i frezuje, co umożliwia pełne krycie.

Stylizacja i modelowanie płytki może być wykonywane poza tym na ciepło lub zimno. Może być również częścią większej kuracji w salonie SPA z zastosowaniem minerałów, olejków i masażu. Warto przy tym sprawdzić najnowsze trendy w stylizacji np. efekt lustra czy stemple do paznokci.

Rodzaje zabiegów na dłonie

W skład popularnych zabiegów kosmetycznych na dłonie wchodzi parafina. Dzięki swoim zdrowotnym właściwościom używa się jej m.in. w ciepłolecznictwie. Stosowana w kosmetyce parafina na dłonie podawana jest w płynnej postaci. Zabieg parafinowy polega na przemianie stałej formy w płynną. Proces dokonuje się w łaźni wodnej. W tym celu używa się specjalnego elektrycznego sprzętu z systemem termoregulacji. Dzięki niej aktywne substancje zostają szybko wchłonięte w skórę. Pory zostają otwarte, a ukrwienie jest ulepszone. Zabieg parafinowy polecany jest osobom z kompleksem zimnych dłoni. Dodatkowo chroni skórę przed nieprzyjaznymi czynnikami zewnętrznymi za pomocą ochronnego filtru. Może być poza tym wykorzystywana na paznokciach. W ten sposób wzmacnia ich płytkę i przyspiesza ich wzrost.

Innym rodzajem kuracji jest maska na dłonie i paznokcie. Mająca kremową konsystencję, składa się z reguły z cennych minerałów i witamin, które odpowiadają za odnowę płytki paznokcia. Aplikuje się ją zwykle po manicurze i peelingu. Działanie wzmacniające i chroniące przed łamaniem zawdzięcza składnikom. Zawiera np. zieloną herbatę, cynk, krzem czy olej kokosowy. Po 20 min zmywa się ją ciepłą wodą. Kosmetolodzy mogą ją również wetrzeć w skórę techniką masażu.

Dobrze jest poza tym sprawdzić zabiegi odmładzające, takie jak peelingi chemiczne z kwasami, fototerapia czy laser, który usuwa przebarwienia. Na nieestetycznie wystające żyły i kościstość dłoni zalecane są za to kuracje polegające na wstrzykiwaniu preparatów. Przykładem może być skleroterapia lub kwas hialuronowy. Odnowę naskórka przyniesie za to mezoterapia igłowa lub lifting termiczny.