Zabiegi na cellulit – zestawienie najlepszych w kosmetyce i medycynie estetycznej!

2019-12-09

Rozwój medycyny estetycznej i kosmetyki przyczynia się do coraz skuteczniejszych metod walki z cellulitem. Zmiany w obrębie tkanki podskórnej cechujące się zrogowaciałą tkanką tłuszczową na udach, biodrach czy pośladkach dotyczą kobiet w zasadzie w każdym wieku. Dlatego, aby zahamować jego rozwój lub usunąć zmiany, dobrze jest poznać najlepsze zabiegi oraz sposoby domowej pielęgnacji.

Skąd się bierze problem?

Pojawienie się „skórki pomarańczowej” dotyczy zarówno dojrzewających dziewcząt, jak i dojrzałych kobiet. Do podstawowych przyczyn cellulitu zalicza się okres dojrzewania, menopauza i genetyka. Na jego rozwój wpływa poza tym nadmiar tkanki tłuszczowej i jego uciskanie naczyń krwionośnych. Przyczynia się to do nieprawidłowego krążenia, będącego jednym z powodów powstania nieestetycznego problemu. Ponadto częste noszenie wysokich obcasów, nieleczone wady kręgosłupa oraz bierny tryb życia odpowiadają za powstanie zmian włóknisto-obrzękowych w obszarze tkanki podskórnej. Warto wiedzieć, że wyróżnia się 3 odmiany cellulitu: wodny, cyrkulacyjny i tłuszczowy. 

Najlepsze zabiegi na cellulit!

Do sprawdzonych sposobów na cellulit zaliczają się profesjonalne zabiegi kosmetyczne. Należą do nich:

  • Endermologia. Technika lipomasażu (drenażu limfatycznego), w której używa się urządzenia o specjalnej końcówce. Głowica wsysa fałdy skóry, rozgniatane przez rolki.  Lipidy są rozbijane, a nadmiar grudek zostaje zlikwidowany.
  • Laseroterapia połączona z drenażem limfatycznym. Użyte podciśnienie poprawia mikrokrążenie, a światło lasera ogrzewa tkanki, rozbija komórki tłuszczowe i aktywuje wytwarzanie nowych włókien kolagenowych.
  • Masaż. Technika masowania dzięki stymulacji krążenia limfy i krwi powoduje usuwanie tłuszczu. Działa także oczyszczająco na organizm.
  • Karboksyterapia. Polega na wprowadzeniu pod skórę preparatu z dwutlenkiem węgla. Pobudza mikrokrążenie i lipolizę (rozpad trójglicerydów), a skóra staje się jędrna, gładka i wymodelowana.
  • Mezoterapia igłowa. Sprowadza się do aplikacji środka z substancjami odżywczymi za pomocą strzykawki w skórę. Składniki docierają do najgłębszych warstw skórnych. Efektem jest spalanie się tkanki tłuszczowej, aktywacja kolagenu i elastyny oraz mikrocyrkulacja limfy i krwi.
  • Kriolipoliza. Metoda zamrażania niską temperaturą nadmiaru tkanki tłuszczowej. Wpływa na komórki i powoduje ich usunięcie. Ponadto polepsza kondycję skóry.

Zabiegi przeprowadzone przez lekarzy medycyny estetycznej mogą być uzupełnione wizytą w gabinecie kosmetycznym. Profesjonalny kosmetolog wykona pielęgnacyjne rytuały, polegające np. na aplikacji preparatów pobudzających krążenie. Po zawinięciu w folię pacjenta i nałożeniu elektrycznego koca tkanka tłuszczowa zostaje spalona. Inną opcją jest zastosowanie przez kosmetyczkę różnych technik: krioterapii, masażu ciśnieniowego, fotostympacji i  lasera.

Domowe sposoby na cellulit

Profesjonalne zabiegi na cellulit przeprowadzane w gabinecie kosmetycznym można połączyć z domową pielęgnacją. Przedłuży ona efekty otrzymane podczas sesji zabiegowych. Aby pobudzić krążenie, warto np. w trakcie brania kąpieli lub prysznica zmieniać temperaturę wody. W ten sposób pobudzi się krążenie. Pozytywne skutki będzie miało wykonanie pobudzającego masażu np. gąbką lub rękawicą. Przydatne będą również zalecone przez kosmetologa preparaty kosmetyczne. Przy nakładaniu kremu antycellulitowego ważna jest odpowiednia metoda. Szczypanie i ugniatanie skóry aktywuje krążenie.

Wybierając się do apteki lub hurtowni kosmetycznej, warto zwrócić uwagę na skład preparatów. Np. kofeina czy karnityna przyspieszą proces spalania się tkanki tłuszczowej. Natomiast rutyna lub arnika wzmocnią naczynka, a bluszcz czy nostrzyk wesprą prawidłowe krążenie. Dobrze jest pomyśleć o całych zestawach. Z kolei peelingi np. kawowy można zrobić równie dobrze w domu. Wystarczy wsypać 100 g zmielonej kawy do miski. Następnie zalewa się ją wrzątkiem i miesza. Potem dodaje się po maks. 3 łyżeczki cynamonu i 4 łyżki oliwy. Po wymieszaniu i ostygnięciu aplikuje się go na oczyszczoną i suchą skórę. Owija się ciało folią, a po 15 min zmywa wodą.

Zabiegi pielęgnacyjne domowe i w salonach warto połączyć ze zdrową dietą i aktywnością fizyczną. Wszystko jednak zależy od stopnia zaawansowania „pomarańczowej skórki”. Czasem jedynym wyjściem jest wykonanie profesjonalnej sesji zabiegowej.