Strach jest nam potrzebny w życiu codziennym- ostrzega przed niebezpieczeństwem, wzmaga naszą czujność i jest efektem stresu, który motywuje do działania. Jednak, gdy przejmuje nad nami kontrolę, uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie. Zaburzenia lękowe to choroba psychiczna, która – nieleczona- niesie za sobą opłakane skutki. Podjęcie skutecznej terapii jest konieczne, by odzyskać równowagę w życiu. Jakie są rodzaje zaburzeń lękowych? Jak się je leczy?

Rodzaje zaburzeń lękowych i ich objawy

Można wyróżnić naprawdę wiele rodzajów lęków, każdy z nich może objawiać się nieco inaczej. Istnieją jednak cechy wspólne, które wiążą się z odczuwaniem konkretnych emocji przez osobę chorą. Należą do nich między innymi:

  •          ciągłe poczucie zmartwienia i niepokoju
  •          pojawiające się nagle ataki paniki
  •          stale powracające myśli, które powodują lęk
  •          powracanie do traumatycznych wspomnień i związane z nimi koszmary
  •          objawy somatyczne takie jak np. duszności, mdłości, omdlenia
  •     zaburzenia lękowe mogą towarzyszyć niektórym chorobom takim jak choroba Alzheimera czy Parkinsona

Przyczyny tego typu zachowań mogą mieć związek z minionymi wydarzeniami z życia, które wywołały u chorego silny stres np. ciąża i urodzenie dziecka, rozpad małżeństwa czy wypadek samochodowy. Zaburzenia lękowe bardzo często są także dziedziczone. Mogą mieć związek z zażywaniem substancji psychoaktywnych lub być konsekwencją choroby. Często występującym zaburzeniem jest fobia społeczna, która w dużym skrócie, objawia się odizolowaniem się chorego od rodziny, przyjaciół i obcych ludzi. Wiele osób cierpi na fobie specyficzne, związane z lękiem przed konkretnym obiektem lub sytuacjami. Przykładem może być arachnofobia lub klaustrofobia. Mniej spotykany jest zespół lęku uogólnionego, który wiąże się z odczuwaniem irracjonalnego strachu przed np. katastrofą ekologiczną. Inne występujące w społeczeństwie zaburzenia lękowe to lęk paniczny, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, zespół ostrego stresu lub stresu pourazowego.

Leczenie zaburzeń lękowych

W leczeniu zaburzeń lękowych niezbędna będzie pomoc psychiatry. Prawidłowo prowadzona terapia nie tylko pomaga choremu uporządkować swoje życie, ale także pozwala na zrozumienie źródła lęku oraz uczy sposobów na jego unikanie. Zanim jednak zdecydujemy się udać do specjalisty, należy wybrać rekomendowany ośrodek, w którym uzyskamy konieczne wsparcie. Jednym z nich jest z pewnością Specjalistyczny Ośrodek Terapii i Promocji Zdrowia Psychicznego w Poznaniu. Doświadczeni psychiatrzy odpowiednio zdiagnozują problem i wdrożą skuteczne leczenie. W leczeniu zaburzeń lękowych- oprócz terapii psychologicznej- pomocna jest farmakoterapia. Właściwie dobrane leki pozwolą choremu na normalne funkcjonowanie oraz wytłumienie strachu. Czasami potrzeba lat, by powrócić do dobrego zdrowia psychicznego. Bardzo często zdarza się, że objawy towarzyszą choremu przez całe życie i jedyne co można zrobić, to je zredukować.