Obecnie rośnie świadomość społeczeństwa związana z chorobami psychicznym. Przestają one być wstydliwym tematem. Jednak mimo tego, że coraz więcej mówi się o tego typu chorobach, lekarze psychiatrzy i sami pacjenci, wciąż są ofiarami wielu krzywdzących stereotypów. Tymczasem korzystanie z pomocy psychiatry, to nic złego. To lekarz, który zajmuje się naszą psychiką, więc warto skorzystać z jego usług, gdy coś zaczyna nas niepokoić w kwestii naszych zachowań.

Choroby psychiczne

Choroby psychiczne mają różne podłoża i istnieje wiele ich rodzajów. Dlatego tez nie posiadają konkretnej definicji. Choroby psychiczne są to wszystkie zaburzenia, które z punktu widzenia psychiatrii wymagają leczenia. Zaburzenia psychiczne są obecnie określane, jako kwalifikujące się do specjalistycznego leczenia, jednak posiadają status tylko zaburzeń, czyli do pojedynczych zachowań, które normy społeczne określają jako niepoprawne i niewłaściwe. Natomiast choroby psychiczne mają tzw. wyższy priorytet jeśli chodzi o procedury postępowania społecznego, prawnego i medycznego. Osoby, które są chore psychicznie, mogą być leczone nawet bez ich zgody. Inna definicja mówi o tym, że choroby psychiczne to wszelkie zaburzenia psychosomatyczne. Związane są one z objawami pochodzącymi od ciała, takimi jak np. omamy słuchowe, urojenia, zaburzenia nastroju, skrajne wahania emocjonalne.

Pojęcie chorób psychicznych ma społecznie cały czas negatywny wydźwięk. Bardzo często osoby chore psychiczne są piętnowane przez społeczeństwo. Dlatego też w środowisku medycznym rozpowszechniono łagodniejsze określenie „zaburzenia psychiczne” po to, by mniej obciążać chorujące osoby i ich najbliższych.

Gdzie udać się po pomoc?

Bardzo często osoby, które mają różne zaburzenia psychiczne, boją się pójścia do lekarza specjalisty. Boją się stygmatyzowania przez otoczenie. Są także nieufne wobec lekarzy, co wynika przede wszystkim z wielu stereotypów krążących w społeczeństwie.  W gabinecie psychiatrycznym Grzegorz Skoczkowski osoby, które potrzebują leczenia zaburzeń psychicznych, otrzymają kompleksową pomoc i wsparcie. Lekarz po rozmowie z pacjentem dobierze odpowiednie leki i wyznaczy kierunek terapii lub ścieżkę postępowania, która pomoże danemu pacjentowi. Warto rozmawiać z osobami, które nie czują się dobrze ze swoją psychiką i edukować ich na temat korzyści, które przynosi terapia i leczenie u psychiatry. Jeśli osoba, która ma zaburzenia psychiczne, będzie mogła komuś zaufać, szybciej zdecyduje się na leczenie i podjecie odpowiednich kroków, które pomogą jej opanować chorobę do takiego stopnia, aby mogli oni spokojnie funkcjonować w społeczeństwie.