Oczywiście nie każde dziecko będzie wymagało wizyty u fizjoterapeuty. Jednak warto dokładnie obserwować maluchy i ich zachowania, aby możliwie jak najszybciej zauważyć nieprawidłowości w motoryce. Szybkie postawienie diagnozy oraz zastosowanie terapii mogą pomóc w skutecznym skorygowaniu, a nawet całkowitym wyeliminowaniu wady. Jakie objawy powinny skłonić Cię do zabrania dziecka na wizytę do gabinetu fizjoterapii Sprawny Maluch? Podpowiadamy.

Kiedy udać się z dzieckiem do fizjoterapeuty?

Niemowlaki rozwijają się bardzo dynamicznie i tak naprawdę z tygodnia na tydzień zmieniają się ich zdolności ruchowe. Z czasem poprawiają się ich umiejętności samodzielnego panowania nad ciałem, wykonywania ruchów, przekręcania się czy chwytania. I dlatego, aby jako rodzic zauważyć niepokojące objawy, trzeba być świadomym tego, jakie zachowania są normalne, a jakie nie dla danego wieku. Tak więc Twoją uwagę powinny zwrócić symptomy, takie jak na przykład:

  • ciągłe zaciskanie pięści, zwłaszcza po ukończeniu 3. miesiąca życia,
  • wyginanie się do tyłu w kształt litery C,
  • częstsze używanie jednej ręki lub nogi,
  • niesymetryczność ciała objawiająca się leżeniem głównie na jednym boku lub obracanie głowy na jedną stronę,
  • zaburzenia napięcia mięśniowego,
  • problemy z siadaniem, chwytaniem w dłonie i innymi czynnościami odpowiednimi dla wieku.

Fachowa diagnoza

Podstawą leczenia jakiejkolwiek nieprawidłowości motorycznej jest oczywiście jej prawidłowe zdiagnozowanie. Tutaj sporym utrudnieniem jest to, że maluchy nie są w stanie samodzielnie powiedzieć, co je boli lub sprawia trudność. Dlatego kluczową rolę odgrywa fizjoterapeuta. Izabela Raczkowska, która prowadzi własny gabinet fizjoterapii Sprawny Maluch w Głogowie, ma wieloletnie doświadczenie w pracy i rehabilitacji dzieci. Nie tylko posiada odpowiednie wykształcenie, ale też ukończyła wiele specjalistycznych kursów oraz szkoleń i stale uzupełnia, a także poszerza swoją wiedzę. Dzięki temu jest w stanie przeprowadzić szczegółową diagnozę funkcjonalną oraz określić problem, z jakim zmaga się maluch.

Terapia dostosowana do potrzeb

Ostatnim etapem, stanowiącym dopełnienie dla prawidłowej diagnozy, jest wdrożenie odpowiedniej terapii, która opiera się na różnego rodzaju ćwiczeniach. Izabela Raczkowska w swoim gabinecie Sprawny Maluch oferuje m.in. terapię manualną, integrację sensoryczną, masaż Shantala, rehabilitację w wodzie, czy też terapie metodą NDT-Bobath, Vojty i PNF. Specjalnością fizjoterapeutki jest rehabilitacja dzieci w każdym wieku – zarówno wcześniaków, niemowlaków, jak i dzieci przedszkolno-szkolnych. Natomiast dla rodziców proponuje zajęcia z Handling’u, czyli naukę prawidłowej pielęgnacji niemowlęcia.