Niechciana ciąża może poważnie skomplikować życie kobiety, dlatego też przed rozpoczęciem współżycia, warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniej metody antykoncepcji. Jedną z najskuteczniejszych jest założenie wkładki domacicznej z jonami miedzi lub progesteronem. Aplikacji spirali można dokonać w Gabinecie Ginekologicznym Dariusza Bayata w Ostródzie. To doświadczony specjalista, który od lat służy pacjentkom fachową pomocą medyczną w sprawach dotyczących prokreacji.

Charakterystyka wkładek domacicznych

Wkładka domaciczna to nowoczesny i skuteczny środek antykoncepcyjny, który umieszcza się w macicy pacjentki na okres od 3 do 5 lat w zależności od rodzaju spirali. Produkt wykonany jest z tworzywa sztucznego z domieszką miedzi, a kształtem przypomina literę T lub S. Na rynku dostępne są wkładki domaciczne IUD z jonami miedzi oraz wkładki IUD z progesteronem. Każda z nich działa w nieco inny sposób, ale ich przeznaczenie jest identyczne – mają nie dopuścić do zapłodnienia poprzez:

  • zmianę grubości śluzówki macicy,

  • zagęszczenie śluzu szyjki macicy,

  • zahamowanie owulacji (w przypadku wkładek hormonalnych).

Ginekolog Dariusz Bayat rekomenduje założenie wkładki domacicznej każdej kobiecie, która poszukuje długofalowej i skutecznej ochrony przed niechcianą ciążą. Specjalista dobiera spiralę do indywidualnych potrzeb pacjentki, po wykonaniu rutynowych badań profilaktycznych – USG przezpochwowego oraz cytologii. W Gabinecie Ginekologicznym Dariusza Bayata na pomoc w doborze wkładki domacicznej mogą liczyć także nieródki.

Jakie są zalety stosowania wkładek domacicznych?

Skuteczność antykoncepcyjna wkładek domacicznych wynosi ponad 98%, a więc jest taka sama jak w przypadku pigułek. Warto jednak zaznaczyć, że tabletki antykoncepcyjne wywołują znacznie więcej skutków ubocznych takich jak np. spadek libido, wzrost masy ciała czy wahania nastroju. Ponadto o stosowaniu pigułek trzeba pamiętać codziennie, a raz założona spirala, nie wymaga praktycznie żadnego zainteresowania ze strony kobiety. Podczas rutynowej kontroli ginekologicznej trzeba tylko kontrolować jej położenie.

Aplikacja spirali jest korzystna także pod względem kosztów. Jest to jednorazowy wydatek rzędu 400-1200 zł w zależności od rodzaju wkładki. Tymczasem za jedno opakowanie tabletek antykoncepcyjnych trzeba zapłacić od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, co w długoterminowej perspektywie, oznacza znacznie wyższe koszty ochrony antykoncepcyjnej. Warto dodać, że płodność wraca już w pierwszym cyklu po usunięciu wkładki domacicznej. Wszystkie panie z powiatu ostródzkiego, które są zainteresowane założeniem spirali, zapraszamy do Gabinetu Ginekologicznego Dariusza Bayata. Specjalista gwarantuje wysoką jakość opieki medycznej i sympatyczną atmosferę podczas konsultacji.