Cukrzyca to jedna z chorób cywilizacyjnych, która dotknąć może każdego – niezależnie od płci czy wieku pacjenta. Dla pacjentów nieświadomych choroba ta stanowić może duże zagrożenie, dlatego warto regularnie wykonywać badania profilaktyczne, a także odwiedzić poradnię diabetologiczną, jeśli zaobserwujesz u siebie objawy tej choroby. Zobacz, jakie są najważniejsze objawy cukrzycy i gdzie możesz udać się po pomoc, jeśli zaobserwujesz ich występowanie.

Czym jest cukrzyca?

Cukrzyca jest przewlekłą chorobą metaboliczną, której przyczyną są zaburzenia wydzielania lub działania insuliny - hormonu produkowanego przez trzustkę, odpowiedzialnego za regulowanie poziomu cukru we krwi.

Cukrzyca występuje w różnych typach, a duży wpływ na jej rozwój może mieć prowadzony tryb życia, dieta, nadmierne spożywanie alkoholu oraz palenie papierosów. Warto więc prowadzić prozdrowotny tryb życia, odżywiać się prawidłowo, dbać o prawidłową wagę i aktywność fizyczną oraz regularnie wykonywać badania profilaktyczne tj. poziomu cukru we krwi i lipidów.

Objawy cukrzycy

Warto znać objawy cukrzycy, ponieważ wciąż rośnie liczba osób cierpiących na tę chorobę. Do charakterystycznych objawów cukrzycy zaliczamy:

  • duże pragnienie,
  • częste oddawanie moczu,
  • spory apetyt i utrata wagi,
  • ogólne osłabienie,
  • senność,
  • nieostre widzenie
  • zmiany ropne na skórze
  • zaburzenia erekcji u mężczyzn.

Istnieje kilka typów cukrzycy:

1) cukrzyca typu 1 insulinozależna - stanowi 10% chorych cukrzyce; dotyczy głównie dzieci i młodzieży, chociaż może być rozpoznana w wieku starszym;

2) cukrzyca typu 2 – insulinoniezależna;

3) cukrzyca typu 3 - np. w przebiegu chorób trzustki lub sterydoterapii.

Każdy z typów cukrzycy wymaga odpowiedniego leczenia, dlatego tak ważne jest, by osoby cierpiące na tę chorobę były pod stałą opieką lekarza.

Życie z cukrzycą

Diagnoza bywa dla pacjentów momentem trudnym. Od tej pory życie ulegnie zmianie, której często osoby chore się nie spodziewały. Niezbędna jest zmiana diety i stylu życia oraz wdrożenie leczenia, jednak będąc pod opieką dobrego lekarza, takiego jak diabetolog Dorota Kaźmierska, prowadząca Indywidualną Specjalistyczną Praktykę Lekarską w Elblągu, życie z cukrzycą nie musi być trudne.

Ważne jest, by wybrać poradnię diabetologiczną, w której będziemy czuć się swobodnie, a prowadzący nas lekarz w sposób zrozumiały wyjaśni, na czym polega choroba, jakie zagrożenia niesie za sobą i jakie zmiany czekają nas w życiu. Ważne jest także wdrożenie odpowiedniego leczenia cukrzycy, ustalenie odpowiedniej diety oraz nauka posługiwania się sprzętem medycznym do samokontroli, który od tej pory towarzyszył będzie w codziennym życiu pacjentowi.