Wirus HPV występuje w około 100 odmianach, dlatego trudno się przed nim uchronić. Ze względu na łatwość rozprzestrzeniania się, można oszacować, że nawet 50% populacji choć raz w życiu walczyło z zakażeniem! W Internecie krąży wiele mitów na temat HPV i ciąży. Czy prawdą jest, że wirus ten może powodować poronienia i poważne powikłania w trakcie porodu?

Czym jest wirus HPV?

Pełna nazwa patogenu to wirus brodawczaka ludzkiego. Wirus jest przenoszony poprzez kontakt z naskórkiem lub narządami płciowymi. Obecnie uznaje się, że jest najczęstszą chorobą przenoszoną drogą płciową, jednak nie zawsze daje o sobie znać poprzez oczywiste objawy. W wielu przypadkach chory nawet nie zdaje sobie sprawy, że został zarażony. Przewlekłe zakażenie HPV zdarza się niezwykle rzadko, najczęściej u osób, które z różnych powodów nie są w stanie walczyć z wirusem (np. po chemioterapii, kiedy układ immunologiczny nie funkcjonuje prawidłowo). Należy jednak pamiętać, że mimo tego, iż zwykłe przechorowanie HPV nie jest niebezpieczne – przewlekłe może przyczyniać się do powstawania nowotworów.

HPV w ciąży

Specjaliści z Gabinetu Ginekologicznego w Żarach podkreślają, aby nie wierzyć w niepotwierdzone naukowo teorie, na które można natknąć się w sieci. Wbrew powszechnym mitom – wirus brodawczaka nie powoduje poronienia ani nie utrudnia zajścia w ciążę. U osób przewlekle chorujących mogą wystąpić trudności, jednak najczęściej wynikają one z kumulacji kilku zaburzeń jednocześnie, między innymi nadmiernego osłabienia organizmu. Przewlekła forma zakażenia HPV zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworu złośliwego szyjki macicy oraz prącia. Do profilaktyki należy przede wszystkim unikanie kontaktów płciowych z zarażoną osobą lub zastosowanie szczepionki, która chroni przed najgroźniejszymi odmianami wirusa. Jej skuteczność jest największa w przypadku dziewczynek, które jeszcze nie miały kontaktu z patogenem.

HPV przed porodem

HPV w żaden sposób nie wpływa również na poród. Oczywiście może podczas niego dojść do zarażenia dziecka, jednak wirus ten nie będzie stwarzał dla niego większego zagrożenia. Zmiany pojawiają się najczęściej w okolicy jamy ustnej i można bez problemu usunąć je przy pomocy lasera, nawet w okresie wczesno niemowlęcym.

Nie ma obowiązku wykonywać badań na obecność wirusa brodawczaka ludzkiego podczas planowania ciąży, jednak warto regularnie wykonywać cytologię. O wszelkich nieprawidłowościach należy natychmiast poinformować lekarza prowadzącego ciążę. Dotyczy to nie tylko HPV, ale również innych objawów, które mogą świadczyć o infekcji intymnej.