Inkontynencja to nietrzymanie moczu oraz kału i jest całkowicie normalne u niemowląt i dzieci do około 5 roku życia. Problem występuje wtedy, gdy zjawisko to zaczyna pojawiać się u dzieci starszych, które już odbyły naukę korzystania z nocnika lub toalety. Najczęściej objawem jest nocne „moczenie łóżka” oraz popuszczanie w ciągu dnia, zwłaszcza w stresujących momentach. Czy inkontynencję można leczyć?

 

Przyczyny inkontynencji u starszych dzieci

Po ukończeniu 5 roku życia, nietrzymanie moczu jest zjawiskiem, które powinno wzbudzić czujność rodziców. Zwłaszcza jeśli pojawia się nagle i nie ustępuje przez kilka tygodni. O wiele częściej zdarza się nocne nietrzymanie moczu niż posikiwanie w ciągu dnia, lecz przyczyny tej zależności nie są do końca znane. Według statystyk problem nie tylko dotyczy maluchów – zjawisko występuje u aż 5% dziesięciolatków. Powszechnie twierdzi się, że przyczyną nocnego moczenia może być ogromny stres, lęk i napięcie w ciągu dnia. Nie jest to do końca prawda, choć czynniki te mogą nasilać objawy. Najczęściej inkontynencja wynika z nieprawidłowej budowy anatomicznej, nadaktywności pęcherza oraz przewlekłych infekcji. Z tego powodu pierwszym krokiem rodzica powinno być oddanie do laboratorium próbki moczu dziecka.

 

Nietrzymanie moczu u starszych dzieci może powodować stres, w szczególności za dnia, kiedy na przykład maluch przebywa w szkole. Szybka interwencja i wykonanie badań lekarskich nie tylko ochroni zdrowie dziecka, ale też nie narazi na nieprzyjemności ze strony rówieśników. Leczenie jest dostosowywane do przyczyny, w przypadku infekcji stosuje się antybiotykoterapię.


 

Ochrona w dzień i w nocy

Nim przyczyna problemu zostanie odkryta i będzie można wdrożyć leczenie, ważne jest zastosowanie środków ochrony, które pozwolą na tymczasowe rozwiązanie problemu. Jeśli dziecko nie trzyma moczy w ciągu dnia, powinniśmy stosować pieluchy jednorazowe. Ze względu na to, że mogą być widoczne pod ubraniami, dla dzieci w wieku szkolnym polecane są cieńsze pieluchomajtki. Wiele dzieci do 10 roku życia spokojnie zmieści się w rozmiary ogólnodostępne w sklepach lub aptekach. Jeśli podczas niekontrolowanej mikcji nie jest oddawana duża ilość moczu, można spróbować wkładek higienicznych, które będą jeszcze mniej widoczne. W przypadku moczenia nocnego poleca się stosować podkłady higieniczne tzw. drybedy. Jest to również dobre zabezpieczenie w przypadku, kiedy dziecku rzadziej zdarza się popuszczać w nocy i nie możemy przewidzieć, kiedy się to stanie.

 

W sklepie medycznym Dla Pacjenta znajdziemy szeroki wybór chłonnych środków higienicznych przydatnych przy inkontynencji. Pieluchy i pieluchomajtki są dostępne w wielu rozmiarach – od niemowlęcia aż po osobę dorosłą. Sklep oferuje sprzedaż wysyłkową oraz bogaty asortyment podkładów higienicznych, zarówno wielo-, jak i jednorazowych.