Dla wielu osób mających problemy z brakami w uzębieniu jedynym rozwiązaniem może być wykonanie uzupełnień brakujących zębów. Zanim zdecydujemy się pójść do specjalisty, zadajemy sobie wiele pytań, jaką protezę wybrać, jakie rozwiązanie będzie dla nas najlepsze, a także ile kosztują protezy zębowe? Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na te pytania, ponieważ każdy z nas jest inny. Różnimy się budową anatomiczną zębów, dziąseł i stawów skroniowo-żuchwowych.

 

Konsultacje ze stomatologiem

 

Wiele osób musi zmagać się z problemami związanymi z zębami. Jednym z nich są braki w uzębieniu. Chcąc pozbyć się tego problemu powinniśmy udać się do specjalisty, który wybierze dla nas odpowiednie rozwiązanie mające na celu przywrócenie nam ładnych zębów. Powszechnie stosowanym rozwiązaniem są protezy zębowe. Jednak musimy wiedzieć, że wpływ na planowanie leczenia protetycznego ma wiele czynników, w tym ogólny stan zdrowia, wiek pacjenta, czy złe i dobre nawyki. Specjaliści zajmujący się leczeniem protetycznym wybiorą optymalne rozwiązanie, dopasowane do warunków i oczekiwań pacjenta.

Osoby, które są zainteresowane leczeniem protetycznym mogą skorzystać z bezpłatnych konsultacji prowadzonych przez specjalistów. Pracownicy Poradni Stomatologicznej Bella Dent Sp. z o.o. z Raciborza podczas konsultacji dokonają rzetelnej oceny stanu zdrowia jamy ustnej i wspólnie z protetykiem zaproponują pacjentowi najlepsze rozwiązanie.

 

Rodzaje protez zębowych i ich ceny

 

Pacjenci chcący uzupełnić swoje braki zębowe mają do wyboru wiele rodzajów protez. Protezy dentystyczne dzieli się na kilka grup, w zależności od przyjmowanych założeń. Pierwszym kryterium jest sposób przenoszenia sił żucia. Biorąc pod uwagę to kryterium wyróżnić można protezy osiadające. Ten typ protez charakteryzuje się tym, że podczas gryzienia pokarmów obciążane są tylko dziąsła.  Do protez osiadających należą np. protezy akrylowe i protezy nylonowe.

Kolejną grupę protez wyróżnia się na podstawie sposobu ich umocowania. W tej kategorii występują dwa podstawowe rodzaje protez i są to protezy ruchome i protezy stałe. Aby zapewnić właściwą higienę, protezy ruchome należy wyciągać z ust. Z kolei uzupełnienia stałe są umocowane w jamie ustnej do zębów własnych lub do implantów w trwały sposób. Protezy dentystyczne dzieli się jeszcze ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. Wśród nich można wyróżnić:

  • ·         protezy akrylowe,
  • ·         protezy termoplastyczne – inaczej nazywane elastycznymi,
  • ·         protezy szkieletowe – wykorzystuje się do nich konstrukcje ze specjalnego stopu metalu,
  • ·         uzupełnienia ceramiczne – z nich najczęściej wykonuje się korony i mosty,
  • ·         uzupełnienia wykonane z tlenku cyrkonu – do ich wykonania wykorzystuje się najnowszą technologię CAD-CAM, która pozwala na bardzo dobre przygotowanie konstrukcji.

Cena zależy od zastosowanej technologii, sposobu wykonania, a także nakładu pracy lekarza stomatologa. Rozbieżności cenowe w wykonaniu protez zębowych mogą różnić się także od polityki cenowej danego gabinetu stomatologicznego. Dlatego ważne jest to, aby przed rozpoczęciem leczenia protetycznego poprosić o wycenę usługi.