Toksyna botulinowa, inaczej znana jako jad kiełbasiany, to białkowa neurotoksyna, która na nasz organizm może działać różnie. W zależności od podanej dawki powoduje silne zatrucie lub też wpływa leczniczo. Wykorzystuje się ją przy stanach chorobowych, które cechują się nadmiernym i nieprawidłowym napięciem mięśniowym. Z właściwości toksyny botulinowej czerpie również medycyna estetyczna.

Zabiegi medycyny estetycznej

Do stanów chorobowych, w których toksyna botulinowa znajduje zastosowanie, zaliczamy między innymi kurcz powiek połowiczny kurcz twarzy, zeza, schorzenia poważane z tikami nerwowymi, kręcz karku, ciężkie przypadki migreny czy achalazję przełyku – chorobę spowodowaną podwyższonym ciśnieniem spoczynkowym i upośledzeniem rozkurczu dolnego zwieracza przełyku. Najbardziej jednak znane jest zastosowanie botuliny w medycynie estetycznej, gdzie wykorzystywana jest w preparatach Botox i Azzalure. W tej sferze toksyna botulinowa wykorzystywana jest jako środek przeciwzmarszczkowy, który skutecznie likwiduje zmarszczki mimiczne. Ponadto używana jest w leczeniu nadpotliwości, ponieważ hamuje wydzielanie potu w gruczołach potowych.

Zabiegi z użyciem toksyny botulinowej wykonuje niepubliczny zakład opieki zdrowotnej Dental Med, który zapewnia opiekę w zakresie medycyny estetycznej oraz stomatologii, w tym również stomatologii estetycznej. Preparaty Botox oraz Azzalure stosowane są do korekty:

  • zmarszczek poziomych czoła,
  • zmarszczki pionowej między brwiami,
  • „kurzych łapek” wokół oczu,
  • zmarszczek poniżej oczodołu,
  • nosa króliczego,
  • bruzd nosowo-wargowych,
  • zmarszczki górnej wargi,
  • opadających kącików ust,
  • zmarszczek szyi.

Ponadto też toksyna botulinowa wykorzystywana jest do unoszenia brwi.

Przebieg zabiegu z użyciem botuliny

Zabiegi medycyny estetycznej, do których wykorzystywane są preparaty Botox lub Azzalure przeprowadzane są bez znieczulenia. Polegają one na wstrzyknięciu preparatu w określone miejsca za pomocą cienkiej igły. Pozwala to na precyzyjne dawkowanie oraz na dostarczenie toksyny w określone miejsce.

Zabieg z użyciem botuliny powinien przeprowadzać lekarz, dlatego wybierzmy sprawdzony gabinet medycyny estetycznej, gdzie przebiegnie on w warunkach bezpiecznych dla naszego zdrowia. Pierwsze efekty działania preparatu zauważymy już po dwóch dniach, jednak najlepsze efekty osiąga on po tygodniu. Nasz organizm z upływem czasu zaczyna przeciwdziałać botoksowi, przez co zbieg należy powtórzyć po kilku miesiącach – zazwyczaj zaleca się to po sześciu. Jeśli tego nie zrobimy, skóra wraca do kondycji sprzed zabiegu i ulega starzeniu w normalnym tempie.