Woda jest uważana za jedno z najlepszych środowisk rehabilitacyjnych. Jest dobra dla osób z trwałą niepełnosprawnością oraz tych, którzy mają problem z tymczasowym urazem. Szczególnie polecana jest kąpiel wirowa, która sprawdza się w przypadku kończyn górnych i dolnych. Ma właściwości odprężające oraz lecznicze. Czy jest skuteczna i jakie są najczęstsze wskazania do jej wykonywania?  

Na czym polega kąpiel wirowa?

Tego typu masaż podwodny można wykonywać na wiele różnych sposobów. Zwykle dotyczy kończyn, jednak możliwe jest stosowanie zabiegu na praktycznie całe ciało lub poszczególne jego części. Pojedyncza kąpiel wirowa trwa około 15-20 minut, w zależności od masowanego obszaru. Wanienki do masażu są różniej wielkości. Temperatura wody zawsze jest dostosowywana indywidualnie do każdego pacjenta. Optymalne jest utrzymywanie około 36-37 stopni Celsjusza, jednak można ją zwiększyć lub zmniejszyć w taki sposób, aby była jak najbardziej komfortowa. Wizualnie kąpiel wirowa może przypominać tradycyjne wanny z hydromasażem lub jacuzzi. Ruch wody jest jednak zawsze nakierowany typowo na poprawienie zdrowotności układu ruchu, a nie wyłącznie relaks.

Wskazania i przeciwwskazania

Kąpiel wirowa jest pomocna w przypadku bardzo wielu schorzeń. Może łagodzić objawy związane z chorobami stawów oraz minimalizować ból i dyskomfort po przebytych urazach. Najczęściej jest zlecana osobom po leczeniu żylaków lub cierpiących na przewlekłe stany zapalne stawów. Ośrodki prywatne, takie jak na przykład gdański zakład opieki zdrowotnej Fiz-Med, oferują kąpiele wirowe również dla osób, które nie mają wyraźnych wskazań do jego wykonania – w celach profilaktycznych. Często decydują się na nie sportowcy.

 

Przeciwwskazania do kąpieli wirowej:

  •     niewydolność krążenia,
  •     choroba nadciśnieniowa;
  •     ciąża;
  •     choroby skóry;
  •     żylaki i zakrzepy;
  •     stany pozawałowe.

 Przed zabiegiem należy poinformować lekarza lub fizjoterapeutę również o innych schorzeniach, które mogą stanowić przeciwwskazanie.

Efekty kąpieli wirowej

Efekty kąpieli wirowej wiele osób odczuwa niemal natychmiastowo. Mięśnie stają się rozluźnione i czujemy wyraźne odprężenie całego ciała. Zmniejszenie napięcia mięśniowego i rozluźnienie tkanek powodują, że już w czasie trwania zabiegu mogą ustępować dolegliwości bólowe. Ruch wody zapewnia lepsze ukrwienie naczyń krwionośnych i poprawia krążenie, dlatego polecany jest również dla osób cierpiących na paraliż w różnym stopniu nasilenia. Działanie wody pod ciśnienie stymuluje odprowadzania chłonki oraz wyraźnie zmniejszenie się obrzęków.