Większość z nas nie lubi przebywać u lekarza. Spowodowane jest to wieloma czynnikami, np. stereotypami, czy kolejkami do lekarzy. Jednakże nie powinniśmy unikać specjalistów z tej branży, ponieważ ich celem jest niesienie nam pomocy. Podobnie do wszystkich specjalistów, tak samo urolodzy starają się wyleczyć chorych. Urolog to lekarz zajmujący się układu moczowo-płciowego.

Czym zajmuje się urolog? 

Urolog to lekarz specjalista, który zajmuje się chorobami układu moczowego i układu płciowego. Ze względu na obszar jego działań, pacjenci zazwyczaj niechętnie odwiedzają urologa, co oczywiście jest błędne. Wizyta u tego lekarza specjalisty zazwyczaj jest dla nas niekomfortowa, krępująca i wstydliwa, jednakże jest to niepotrzebne, ponieważ odwlekanie wizyty u urologa może skutkować zdiagnozowaniem choroby w zaawansowanym stadium.

Kwiatkowski Dariusz, lek. med. Spec. Urolog jest specjalistą, który podejmuje się wykonania leczeń zarówno farmakologicznych, jak i operacyjnych. Specjalista ten leczy schorzenia, zaburzenia i wady takie jak:

      ·        stulejka, wodniak jądra, załupek,

      ·        choroba Peyroniego,

      ·        zaburzenia erekcji,

      ·        kamica nerkowa,

      ·        przerost prostaty,

      ·        zapalenie cewki moczowej i pęcherza,

      ·        nietrzymanie moczu.

To tylko główne choroby, którymi zajmuje się urolog. Poza tym lekarz mający uprawnienia chirurgiczne samodzielnie wykonuje operacje. Do najczęstszych należą proste zabiegi operacyjne. W zależności od chorób, w trakcie leczenia pacjentów urolog może współpracować z innymi specjalistami, np. onkologiem, ginekologiem, czy endokrynologiem.

Wizyta u urologa - jak się przygotować?

Wizyta u urologa wymaga odpowiedniego przygotowania. Zanim dojdzie do spotkania lekarza z pacjentem gromadzi się dokumentację medyczną, w której zawarte będą informacje dotyczące dotychczasowego leczenia danej choroby. Podczas wizyty u urologa pacjent będzie musiał odpowiedzieć na kilka pytań odnośnie objawów, które odczuwa. W związku z tym dobrze by było, aby pacjent przed odwiedzeniem lekarza dokonał spisu niepokojących nas objawów. To pozwoli na lepsze rozpoznanie choroby przez urologa, a także pozwoli podjąć pierwsze kroki, aby wyleczyć pacjenta.

Przed wizytą u lekarza urologa powinno się także zadbać o higienę. Dokładne umycie się w miejscach intymnych to nasz obowiązek przed spotkaniem z urologiem. Przed niektórymi badaniami urologicznymi musimy pamiętać o tym, aby pójść na nie z pełnym pęcherzem. Jednym z takich badań jest USG dróg moczowych. W razie jakichkolwiek wątpliwości jak przygotować się do wizyty u lekarza, warto skonsultować to z urologiem podczas umawiania się na wizytę.