Meble ze stali nierdzewnej do restauracji i lokali gastronomicznych to odrębna gałąź mebli metalowych. Wybór mebli gastronomicznych jest zależny od lokalu, do którego są przeznaczone, liczby pracowników oraz kucharzy. Mebel musi spełniać kilka kluczowych funkcji, dlatego producenci umożliwiają tworzenie różnych konfiguracji i dobór zestawów dostosowanych do wymogów lokalowych.

Meble kuchenne ze stali nierdzewnej – wymogi

W przypadku kafeterii, stołówek szkolnych czy domów letniskowych, najlepiej sprawdzą się wielofunkcyjne stoły z półkami i szufladami do przygotowywania szerokiej gamy posiłków, zaprojektowane do przygotowywania dużej ilości posiłków. Tego rodzaju meble są zaprojektowane w taki sposób, aby sprzęt do obierania, mieszania i przygotowywania pożywienia, mógł być wygodnie przechowywany na wyższych półkach. Zabudowa gastronomiczna, oferowana przez ASO Gastronomia, posiada także specjalne szafy do przechowywania większej ilości naczyń i garnków.

Restauracje i kuchnie hotelowe

Bary i restauracje wyposażone są w poręczne szafy z wysokiej jakości stali nierdzewnej, często ze wzmocnionymi żebrami, a także w szafy z drzwiami przesuwnymi, szafy do przechowywania większych pojemników z żywnością oraz w półki wykonane z blachy perforowanej lub prętów. Dobrze zaprojektowane meble spełniają wiele funkcji i służą do przechowywania i suszenia garnków oraz patelni. Nieodzownym elementem wyposażenia zaplecza kuchennego są stoły jadalne z komorami na zlewozmywaki. Ich standardowe wymiary to od 400 do 1200 mm szerokości i 600 - 700 mm głębokości. Meble mogą być wyposażone w kółka zamiast nóżek. Do dużych kuchni wymagane są odpowiednio duże szafki do przechowywania naczyń, obieraczek, garnków, koszy na pieczywo, misek, pojemników, tac, patelni, krajalnic i innych akcesoriów kuchennych.

Restauracje typu fast food

W przypadku fast foodów, pizzerii oraz punktów gastronomicznych z hot dogami i kebabami, stoły muszą być odporne na wysokie temperatury i wysoką wilgotność. Kwestią kluczową jest łatwość w utrzymaniu czystości, ponieważ zamówienia przychodzą non stop i liczy się każda minuta zaoszczędzona na sprzątaniu. Jedzenie w tych punktach jest często przygotowywane na jednym blacie, dlatego jego powierzchnia musi być na tyle duża, aby pomieścić wszystkie niezbędne sprzęty i akcesoria gastronomiczne. Co więcej, meble dla gastronomii muszą być odporne na uszkodzenia mechaniczne – przy dużym natężeniu ruchu łatwo jest uszkodzić narożniki czy blaty.