Z roku na rok rośnie popularność owoców i warzyw bio. Przede wszystkim, dlatego, że coraz więcej osób sięga po zdrową żywność. Duże znaczenie ma też fakt, że zwiększyła się dostępność ekologicznych produktów spożywczych. Można już je znaleźć w marketach, ale też mniejszych sklepach takich jak U Pitera. W związku z tym warto poznać charakterystykę artykułów oznaczanych skrótem „bio”.

Co można znaleźć w warzywniaku?

Ekologiczne produkty spożywcze są dostępne w sklepach takich jak U Pitera. Firma, którą prowadzi Piotr Zioła mieści się w Ząbkowicach Śląskich w województwie dolnośląskim. W jej ofercie znajdują się przede wszystkim świeże owoce oraz warzywa sezonowe. Klienci mogą zaopatrzyć się w:

  • marchewki, pietruszki, ziemniaki, buraki,

  • sałatę, kapustę, kalafiory, brokuły,

  • pomidory, papryki, ogórki,

  • truskawki, jabłka i owoce egzotyczne jak banany, kiwi, cytrusy.

Warto też zwrócić uwagę na soczyste i smaczne winogrona. Sklep sprzedaje produkty sezonowe, dlatego jego asortyment nieco się zmienia wraz z porą roku. Trzeba podkreślić ważną kwestię. Piszemy tu o artykułach spożywczych określanych nazwą „bio”.

Co warto wiedzieć o artykułach spożywczych bio?

Owoce i warzywa bio są też nazywane naturalnymi, ekologicznymi, organicznymi. Jednakże nie wszystkie produkty spożywcze opisywane, jako bio rzeczywiście takie są. Prawdziwie zdrowa żywność ma certyfikat zgodności z przepisami Unii Europejskiej i sygnaturę eurolistka na opakowaniu. Jest to charakterystyczny listek złożony z 12 białych gwiazdek umieszczonych na zielonym tle. Wspomniane certyfikaty wydaje 10 instytucji działających z Upoważnienie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. By otrzymać zaświadczenie, rolnicy uprawiający owoce i warzywa muszą spełniać rygorystyczne wytyczne. Ponadto już po wydaniu certyfikatu, przedstawiciele danej jednostki raz w roku przeprowadzają kontrolę w gospodarstwie.

Czy świeże warzywa i owoce bio rzeczywiście są inne, niż rośliny uprawiane w zwykły sposób? Tak, bowiem zdrowa żywność różni się od konwencjonalnej sposobem produkcji. Tę kwestię rozwija pracownik sklepu spożywczego U Pitera z Ząbkowic Śląskich:

- Rolnicy uprawiający owoce i warzywa bio nie mogą używać sztucznych nawozów, pestycydów i innych chemicznych środków ochrony roślin. Niedozwolone są także modyfikacje genetyczne sadzonek, antybiotyki, sztuczne barwniki, emulgatory.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o roślinach trafiających do sklepu Piotra Zioły? Nie mogą rozwijać się w glebach zanieczyszczonych resztkami sztucznych nawozów. Tylko wtedy będą nosić oznaczenie powszechnie znane, jako eurolistek.